700 mln zł pożyczek trafi do polskich miast do 100 tys. mieszkańców

0
608

Podpisaliśmy umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a ramach której 700 mln zł zostanie rozdystrybuowanych wśród polskich miast do 100 tys. mieszkańców – informuje wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Teresa Czerwińska.

Wiceszefowa EBI wyjaśniła, że w miastach tej wielkości bank zaobserwował „duże potrzeby inwestycyjne, duże ambicje i duże programy”. – Podpisaliśmy umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na 700 mln zł; to finansowanie będzie dystrybuowane wśród miast mniejszych i średniej wielkości, czyli takich do 100 tys. mieszkańców –  wskazała ekonomistka.

Podkreśliła, że EBI udostępnia finansowanie nie tylko dużym miastom i metropoliom, takim jak Warszawa, gdzie finansuje drugą linię metra, Kraków, gdzie przygotowuje się do finansowania wodociągów, czy Wrocław, gdzie bank podpisał umowę z przedsiębiorstwem wodociągów i kanalizacji. Według Czerwińskiej, tego typu inwestycje są realizowane we współpracy z bankiem również w mniejszych i małych miejscowościach. – Jest nam niezwykle miło, że mamy tyle partnerów pośród polskich samorządów, które zwracają uwagę z jednej strony na przestawienie się na gospodarkę niskoemisyjną, ale z drugiej strony dbają o, żeby jakość życia mieszkańców (polskich miast) pozostała na bardzo wysokim poziomie – zaznaczyła.

Jak zauważyła Czerwińska, Europejski Bank Inwestycyjny jako bank Unii Europejskiej, który realizuje strategię klimatyczna UE bardzo aktywnie wspiera samorządy, które w tej strategii pełnią „niezwykle istotną rolę”.  Jej zdaniem, to publiczne usługi, komunalne usługi w miastach, dużych, małych średnich, będą decydować o jakości życia mieszkańców.

W ciągu minionych 10 lat EBI udzielił bezpośrednich pożyczek o wartości ponad 6 mld euro blisko 40 polskim gminom. Bank sfinansował inwestycje w sektorach takich jak: rewitalizacja miast, zrównoważony transport miejski, dostosowanie i łagodzenie zmiany klimatu, mieszkalnictwo socjalne, edukacja czy kultura.
ŹRÓDŁO: PAP

BRAK KOMENTARZY