593 szpitale zakwalifikowane do sieci

0
2705
Szpital Powiatowy w Biskupcu
593 placówki w kraju zostały zakwalifikowane do sieci szpitali. Znalazło się więc w niej ok. 95 proc. łóżek szpitalnych. Do tych placówek trafi ok. 93 proc. z 33 mld zł, jakie NFZ przeznacza na lecznictwo szpitalne.

Ministerstwo Zdrowia podało, że kryteria kwalifikacji do sieci spełniało 565 placówek, jednak dyrektorzy oddziałów NFZ zadecydowali o dołączeniu do sieci kolejnych 28 szpitali, które są szczególnie ważne w danym regionie.

Szpitale w sieci zostały podzielone na sześć różnych poziomów tzw. systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi – ponadpowiatowe, a trzeci – wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne.

Te zakwalifikowane będą miały zagwarantowane finansowanie w ramach umowy z NFZ do 30 czerwca 2021 r. Placówki niezakwalifikowane będą mogły – tak jak to było dotychczas – przystąpić do konkursów świadczeń.

Finansowanie w ramach sieci otrzymają ogólnopolskie szpitale, jak Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, Centrum Zdrowia Dziecka, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, czy stołeczny Instytut Psychiatrii i Neurologii.

W woj. łódzkim szpital im. Biegańskiego oraz Centrum Nu-Med w Tomaszowie Mazowieckim, zajmujące się leczeniem nowotworów, znalazły się w sieci, mimo że nie spełniały wymogów formalnych. Łódzki NFZ uznał, że udzielane przez nie świadczenia zaspokajają istotne potrzeby zdrowotne mieszkańców regionu. W Łódzkiem w sieci znalazło się 36 szpitali z ponad 10 tys. łóżek. Poza siecią pozostało 350 łóżek szpitalnych.

Dolnośląskie Centrum Chorób Serca Medinet z Wrocławia, Miedziowe Centrum Zdrowia z Lubina oraz Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji z Kamiennej Góry – to trzy niepubliczne placówki, które trafiły do sieci szpitali w regionie. W sumie do sieci trafiło 45 szpitali. Poza siecią znalazło się 36 podmiotów, które mają 545 łóżek. To tzw. szpitale jednego dnia, które wykonują planowane operacje np. zaćmy czy endoprotezy.

Na Śląsku jeden z największych szpitali urologicznych w kraju – Szpital Specjalistyczny im. prof. E. Michałowskiego – nie znalazł się w sieci. W ub.r. w placówce tej hospitalizowano blisko 5 tys. pacjentów, blisko 9 tys. przyjęto w izbie przyjęć, z czego 780 osób przeszło zabiegi ratujące życie, a poradnia udzieliła 54 tys. świadczeń. Wśród placówek, które weszły do sieci, są też: szpital geriatryczny w Katowicach, Wojewódzkie Centrum Pediatrii Kubalonka w Istebnej, szpitale w Wilkowicach-Bystrej, pulmonologiczny w Tarnowskich Górach i reumatologiczny w Ustroniu. Poza siecią w woj. śląskim znalazło się też ok. 50 proc. świadczeń zdrowotnych chirurgii naczyniowej. W sieci znalazło się 17,5 tys. kontraktowanych w regionie przez NFZ łóżek, poza – zaledwie ponad 300.

Dwa szpitale psychiatryczne w Podlaskiem: w Choroszczy i Suwałkach, podlegające samorządowi województwa, nie znalazły się w sieci szpitali. Ich dyrekcje obawiają się, że jeżeli nie dostaną więcej niż dotychczas pieniędzy z NFZ, będą musiały przestać przyjmować pacjentów. W regionie do sieci weszły wszystkie 32 szpitale publiczne oraz jedna prywatna klinika położniczo-ginekologiczna. Szpitale powiatowe oraz prywatna klinika znalazły się na pierwszym poziomie tzw. zabezpieczenia szpitalnego, na drugim poziomie są szpitale wojewódzkie w Białymstoku i Suwałkach, na trzecim szpital wojewódzki w Łomży. Szpitale wojewódzkie z Białegostoku i Suwałk są niezadowolone z kwalifikacji i odwołują się od decyzji ministra zdrowia.

Na Pomorzu w sieci szpitali nie znalazło się 16 podmiotów, które wcześniej otrzymywały finansowanie NFZ jako szpitale. Jedna z takich placówek, Gdańskie Centrum Sercowo-Naczyniowe zapowiada odwołanie się od tej decyzji do ministra zdrowia. Dyrekcja argumentuje, że szpital spełniał kryteria ustawowe i ma ponadregionalne znaczenie – wykonuje jedną trzecią operacji kardiochirurgicznych w całym regionie. Ponadto w wykazie nie ma m.in. placówki Swissmed w Gdańsku, Salus w Słupsku, Pomorskich Centrów Kardiologicznych w Starogardzie Gdańskim i Wejherowie.

Cztery placówki spośród 36 na Warmii i Mazurach znalazły się poza siecią szpitali. Chodzi o Pomorskie Centrum Kardiologii w Mrągowie, Scanmed w Iławie oraz Ełku (usługi kardiologiczne), B. Braun Avitum w Elblągu (interna i nefrologia) oraz Nu-Med w Elblągu (radioterapia). W regionie nie ma ani jednego powiatu, który nie ma przynajmniej jednego szpitala zakwalifikowanego do sieci.

20 świętokrzyskich szpitali zostało zakwalifikowanych do sieci, a dwie lecznice kardiologiczne, prowadzone w regionie przez prywatne spółki, znalazły się poza siecią. Chodzi o Intercard w Pińczowie (kardiologia) oraz Polsko-Amerykańskie Klinki Serca w Starachowicach (kardiologia i chirurgia naczyniowa). Do sieci nie zakwalifikowano też świadczeń udzielanych w trybie jednego dnia przez osiem placówek. Władze województwa są zadowolone, że w sieci znalazły się lecznice z każdego powiatu oraz – ważny dla regionu – Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny “Górka” w Busku-Zdroju.

Każdy powiat w woj. lubuskim będzie miał szpital w sieci, bez względu na to, czy są to szpitale samorządowe w postaci spółek, w postaci SPZOZ-ów czy spółek prywatnych. Nie ma w sieci natomiast podmiotów realizujących świadczenia wyłącznie w trybie jednodniowym, planowym oraz trzech oddziałów w trybie hospitalizacji.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/

druk poleć znajomemu
TAGI: ZDROWIE

BRAK KOMENTARZY