Z tej okazji odbyły się uroczystości. Udział w niej wziął m.in. marszałek województwa.
Powołane 1 lipca 1991 roku decyzją wojewody suwalskiego pierwotnie funkcjonowało jako Muzeum Współczesnej Kultury Ludowej, rok później zmieniono nazwę na Muzeum Kultury Ludowej.
Od 2006 roku Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie jest instytucją samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, a w roku 2012 zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. – Oprócz gromadzenia zabytków etnografii, historii, archeologii i przyrody, dokumentacji naukowo-historycznej, technicznej, fotograficznej oraz zbiorów bibliotecznych, muzeum organizuje i prowadzi badania, ekspedycje naukowe czy prace wykopaliskowe – tłumaczy Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Uczestniczy w sprawowaniu opieki nad folklorem, sztuką ludową oraz rzemiosłem wiejskim i małomiasteczkowym, prowadzi także działalność oświatową i edukacyjną. Posiada zbiory związane z kulturą ludową wszystkich grup etnicznych, zamieszkujących Polskę północno-wschodnią.
Muzeum sukcesywnie wzbogaca swoje zasoby muzealne, dba o ich konserwację i zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania. Dużym zainteresowaniem cieszy się program kursów i zajęć z zakresu rzemiosł tradycyjnych i artystycznych organizowanych przez działający przy Muzeum Ośrodek Szkoleniowy Rzemiosł Tradycyjnych i Artystycznych. Trzy pracownie rękodzielnicze: ceramiczna, tkacka oraz kwiatów artystycznych oferuje kursy dla osób
w każdym wieku. W ostatnim czasie placówka wzbogaciła się o nowy obiekt, który został zrealizowany w ramach projektu „Rozbudowa, przebudowa, nadbudowa budynków Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie wraz z zakupem trwałego wyposażenia na potrzeby działalności kulturalnej”. W ramach wartej 3 mln zł inwestycji, dofinansowanej ze środków unijnych, udało się zmodernizować budynek główny, powiększyć bazę lokalową, powierzchnię wystawienniczą, biurową i pracownię rękodzielniczą.