13-latka z Olsztyna uratowała tonące dziecko. Otrzymała podziękowania od wojewody

0
944
Od prawej: wojewoda Artur Chojecki, Natalia Kalwińska, trener rugby Jarosław Kowalski i młode zawodniczki Akademii Rugby Team Olsztyn.

W dzisiejszych czasach, coraz trudniej o taki akt odwagi jakim wykazała 13-letnia Natalia Kalwińska. Bez wahania ruszyła na pomoc pięcioletniej dziewczynce i uratowała jej życie.

Do zdarzenia doszło nad jeziorem Maróz w Waplewie. Natalia kąpała się w jeziorze i zauważyła, że mama z pięcioletnią dziewczynką zaczynają się topić. Natychmiast ruszyła im na pomoc. Złapała dziewczynkę za rękę i wyciągnęła ją na brzeg. Warto zaznaczyć, że dziewczynka, była już całkowicie pod wodą, więc jej życie było naprawdę zagrożone.

Nie czuję się jak bohaterka, tylko uważam, że to normalne zachowanie. Niektórzy w takiej sytuacji zamierają, a niektórzy po prostu od razu zaczynają działać. U mnie to była taka automatyczna reakcja.  Parę osób widziało tą sytuację, ale były to głównie mniejsze dzieci, które jeszcze tak dobrze nie potrafią pływać – powiedziała Natalia Kalwińska.

Jezioro, na którym ta sytuacja się wydarzyła, nie jest strzeżone. Dno jeziora było bardzo nierówne i w pewnym momencie nastąpił gwałtowny spadek w dół i to spowodowało, że dziecko zaczęło się topić. Natalia tak naprawdę ryzykowała swoim własnym zdrowiem, aby pomóc drugiemu człowiekowi.

Młoda olsztynianka znała już podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Jest  zawodniczką Akademii Rugby Team Olsztyn.

Natalia jest bardzo skromną dziewczyną i jak sama wspomniała, nie chciała w ogóle nikomu mówić, że takie zdarzenie miało miejsce. Ten bohaterski czyn został jednak dostrzeżony i doceniony przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego, który zaprosił Natalię wraz z trenerem na spotkanie.

Cieszę się, że mogę gościć u siebie młodą bohaterkę. Wykazałaś się odwagą i zimną krwią. To duży akt odwagi, żeby nieść pomoc innym w sytuacji, która może być dla ciebie niebezpieczna. Bardzo ci dziękuję za twoje zachowanie i tak szybką reakcję. Słowa uznania muszą być skierowane również do rodziców i trenerów, którzy mają wpływ na twoje wychowanie i na to jak zostałaś ukształtowana– powiedział wojewoda Artur Chojecki.

Wojewoda wspomniał także o tym, że nad wodą trzeba zachowywać rozwagę.- My staramy się dużo mówić na temat bezpieczeństwa nad wodą. Jako województwo, mamy ogromny skarb, jakim są jeziora czy rzeki i chętnie z tego korzystamy. Podstawową zasadą korzystania powinna być jednak rozwaga i bezpieczeństwo.

Natalia i jej młodsze koleżanki z klubu, otrzymały od wojewody drobne upominki. Na tym jeszcze nie koniec, ponieważ Artur Chojecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski wystąpi do ministra spraw wewnętrznych i administracji z wnioskiem o uhonorowanie Natalii medalem “Młody Bohater”.

Fotorelacja: 

BRAK KOMENTARZY