Uczniowie, nauczyciele, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji lokalnych czy państwowych, nasadzili w Olsztynku i Waplewie miododajne lipy, aby w ten sposób uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po nasadzeniu drzewek odsłonięto specjalną tablicę upamiętniającą to wydarzenie.
Na początku jednak młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego posłuchała wykładu, a w zasadzie wspomnień o marszałku Józefie Piłsudskim, które przytoczył Józef Zysk, wiceprezes zarządu Krajowego Piłsudczyków RP oraz prezes WZP w Olsztynie. Józef Zysk wspomniał o tym, że państwo polskie tęskniło za takim człowiekiem, jak marszałek Piłsudski. Powinniśmy pamiętać marszałka nie tylko jako człowieka, który dał wolność naszej ojczyźnie, ale także jako osobę, która miała wielki szacunek do swoich rodziców, do miejsca gdzie się urodził, a także do każdego człowieka.
Wiceprezes zarządu Krajowego Piłsudczyków RP przypomniał, że marszałek Józef Piłsudski zawsze troszczył się o drugiego człowieka, niezależnie od tego czy był on wysoko postawioną osobą, czy zwykłym obywatelem. Józef Zysk zdementował także legendy o tym, że marszałek był nie wierzący, przytaczając historię, jak bardzo często modlił się on do Matki Boskiej Ostrobramskiej. Młodzież z wielkim skupieniem słuchała tych opowiadań.
Po wykładzie w Szkole Podstawowej nr 2 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, przedstawiciele wszystkich klas, nauczyciele i wszyscy zaproszeni goście przeszli na ulicę Leśną w Olsztynku i tam posadzili miododajne lipy, a także odsłonili tablicę, która ma upamiętniać to wydarzenie.
– Dziękuje bardzo serdecznie inicjatorom tego wydarzenia, czyli pszczelarzom, za te działania, które wpisują się bardzo mocno w krajobraz naszej gminy. Łączycie przyjemne z pożytecznym, a jednocześnie wpisujecie się w taką pamięć historyczną, ponieważ mamy rok szczególny i jest to znakomita forma, twórczego uczczenia 100 lat niepodległości Rzeczpospolitej – powiedział burmistrz Olsztynka, Artur Wrochna.
Burmistrz podziękował również Józefowi Zyskowi, za to przekazuje historyczną prawdę w taki niekonwencjonalny sposób, który podoba się młodzieży. Artur Wrochna, w podziękowaniach nie zapomniał także, o gospodarzu wydarzenia czyli Nadleśnictwie „Jagiełek”.
– Najstarsze lipy, które tutaj rosną, są świadkami wydarzeń z 1918 roku. Kolejne lata były bardzo trudne dla Polski, ale lipy cały czas rosły. Niestety każde drzewo ma też swój kres życia i naszym obowiązkiem jest aby uzupełniać nasadzenia. Dzisiaj właśnie to zrobiliśmy i za kilka lat wy dzieci będziecie mogli tu przyjść na spacer i zobaczyć, jak wasze drzewa się rozwijają. Mam nadzieje, że ta aleja zmieni się kiedyś w taki spacerowy dukt – powiedziała Bożena Przesław, Nadleśniczy Nadleśnictwa Jagiełek.
Podobne wydarzenia miały miejsce w Waplewie. Tam młodzież z Zespołu Szkół wysłuchała wykładu Józefa Zyska, a następnie tak samo, jak w Olsztynku nasadzono miododajne lipy i odsłonięto pamiątkową tablicę.
Fotorelacja: