𝐊𝐚𝐩𝐥𝐢𝐜𝐳𝐤𝐚 𝐰𝐚𝐫𝐦𝐢ń𝐬𝐤𝐚 𝐰 𝐒𝐳𝐜𝐳ę𝐬𝐧𝐞𝐦 𝐮𝐫𝐚𝐭𝐨𝐰𝐚𝐧𝐚

0
442
To już jedna z ostatnich 20 kapliczek, które objął samorządowy program, do którego przystąpili Powiat Olsztyński, 6 gmin z jego terenu i Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków. 
Kapliczka w Szczęsnem została zrewitalizowana i przeniesiona na drugą stronę ulicy. Zmiana ta była konieczna, bo przez korzenie drzewa w okolicy pierwotnej lokalizacji kapliczka przewracała się i mogła stanowić zagrożenie dla ludzi.
Starostwo Powiatowe w Olsztynie przygotowało całą dokumentację niezbędną do rewitalizacji kapliczki, z kolei gmina Purda pozyskała środki na podarowanie jej drugiego życia.
-To oczywiście nie jest ostatnie słowo w kwestii rewitalizacji tej pięknej, tak charakterystycznej dla Warmii małej architektury przydrożnej. Powiat Olsztyński przygotowuje się do opracowania dokumentacji konserwatorskich dla kolejnych kapliczek w powiecie – zapowiada olsztyńskie starostwo.
Jak informuje portal kochamywarmie, Geneza kapliczek jest bardzo stara i niezbyt jasna, posiadająca przynajmniej kilka sugerowanych źródeł. Według jednej z wersji, nazwa wywodzi się od łacińskiego wyrazu ~cappa (płaszcz). Domniemywa się, że chodzi o płaszcz św. Marcina, biskupa z Tours, który przechowywany był w specjalnej celi wewnątrz niewielkiego kultowego budynku, zwanego właśnie „kaplicą”. Według innych tez już św. Ambroży, biskup Mediolanu z II poł. IV wieku wspominał o kapliczkach jako o miejscach kultu. Oficjalnie zgodę na odprawianie nabożeństw przy kapliczkach zatwierdził sobór w Agda z początków VI wieku.
Na Warmii spotykamy typ kapliczek słupowych (umieszczonych na drewnianych lub murowanych wysokich słupach). W okresie późniejszym, kapliczki ustawiano na skrzyżowaniach dróg, w miejscach objawień religijnych lub ważnych dla społeczności lokalnej wydarzeń. Ze względu na niski koszt budowy fundowane były przez mniej zamożnych wiernych.
Są nieodłącznym elementem krajobrazu polskiego. Kapliczki warmińskie stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu kulturowego Warmii. To najważniejszy, tak sądzę, zabytek Warmii. Prawdopodobnie konieczność budowania kapliczek wzięła się z czasów kolonizacyjnych tych terenów. Były one istnym drogowskazem, chroniły przed złem, śmiercią, burzami i stanowiły punkt modlitewny. W niektórych z nich umieszczony był dzwonek, którego dźwięk ostrzegał mieszkańców przed niebezpieczeństwem lub wzywał wiernych na modlitwę Przeważająca większość warmińskich kapliczek pochodzi z przełomu XIX/XX wieku.
Świadczą o tym daty umieszczone na metalowych chorągiewkach i typowy dla ówczesnego budownictwa sakralnego, neogotycki styl. Najstarszą warmińską kapliczkę możemy odnaleźć w Dobrągu. Data powstania to 1601 rok. Na Warmii jest wiele elementów religijnych takich jak: kościoły, zespoły odpustowe, sanktuaria, kaplice, kapliczki i krzyże przydrożne. Nie bez powodu jest ona często nazywana “Świętą Warmią”.

BRAK KOMENTARZY