Zmiany w taryfie opłat za komunikację miejską w Olsztynie

0
2904
Od prawej: Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, Dyrektor ZDZiT w Olsztynie, Jerzy Roman

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską zastąpi 98 proc. rabat. Zmiany mają obowiązywać od stycznia przyszłego roku.

Obecne ceny biletów za korzystanie z komunikacji miejskiej oraz wysokość zniżek (100% i 50%) ustalone są uchwałą dot. transportu zbiorowego, przyjętą przez Radę Miasta Olsztyna. Uchwała określa także jakie grupy osób mogą korzystać z przejazdów bezpłatnych.

1 października 2016 r. weszła w życie ustawa o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego. Wskutek tego od 1 stycznia 2017r. Gmina Olsztyn zobligowana została do wprowadzenia  scentralizowanych rozliczeń  VAT wraz ze swoimi jednostkami organizacyjnymi.

W celu zachowania możliwości pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z transportem miejskim koniecznym staje się wprowadzenie opłat usług transportowych dla wszystkich grup osób korzystających z komunikacji miejskiej, które dotychczas korzystały z pełnego zwolnienia mocą przepisów prawa miejscowego.

Nowa taryfa opłat za komunikację miejską zostanie wprowadzona uchwałą Rady Miasta. Zgodnie z jej założeniami, osobom korzystającym z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską na podstawie prawa miejskiego, teraz przysługiwać będzie 98 proc. zniżka. Pozostałe 2 proc. będzie pokrywał pasażer korzystający z ulgi. Ze względu na niską cenę biletu (2 proc. ceny normalnego biletu) będą one sprzedawane tylko w formie elektronicznej na okresy minimum 30-dniowe. Warunkiem skorzystania z ulgi 98 % będzie posiadanie Olsztyńskiej Karty Miejskiej (spersonalizowanej lub na okaziciela).

Wyjątek stanowić będą olsztynianie po 70 roku życia, posiadacze Olsztyńskiej Karty Seniora. W ich przypadku komunikacja będzie bezpłatna, a różnicę w kosztach, w ramach programu senioralnego, pokryje gmina. Podobne plany urzędnicy mają w stosunku do osób niepełnosprawnych.

Z bezpłatnych przejazdów, jak dotychczas, będą korzystać upoważnieni do tego ustawą. Miasto dołączyło do nich jeszcze pięć grup, które wcześniej korzystały z darmowych przejazdów na podstawie prawa miejskiego. Nadal bezpłatnie mogą podróżować dzieci do lat czterech, funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej, funkcjonariusze Policji oraz żołnierze Żandarmerii Wojskowej. 

Powiększy się także grupa osób upoważnionych do korzystania z  komunikacji miejskiej z 50 proc. zniżką. Od 2018 roku, z ulgi będą mogli korzystać osoby represjonowane z powodów politycznych i działacze opozycji antykomunistycznej.

Warto także dodać, że w Olsztynie wprowadzone zostaną bilety trzymiesięczne i roczne w cenach odpowiednio 240 i 960 złotych. No właśnie i tu pojawia się pytanie. Czy ceny biletów trzymiesięcznych i rocznych nie powinny być niższe, żeby zachęcić mieszkańców do ich kupna? – Nie było takiego pomysłu, a nawet chęci, ponieważ przypominam, że w ostatnim okresie czasu, dwukrotnie bardzo znacznie obniżyliśmy ceny biletów i uważamy, że nasz bilet miesięczny jest już na tyle tani, że stał się bardzo atrakcyjny dla mieszkańców. – powiedział Jerzy Roman, Dyrektor ZDZiT w Olsztynie.

Szczegółowe informacje dot. taryfy opłat dostępne tutaj.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY