Zmiany w arkuszach. Arkusze organizacyjne na rok szkolny 2018/2019 według nowych wytycznych?

0
1716
Będą rozmowy z ministrem finansów na temat podniesienia planowanej kwoty subwencji oświatowej na 2020 r.

W arkuszu organizacyjnym szkoły trzeba będzie wpisać nauczycieli z imienia i nazwiska, a nie tylko podawać ich ogólną liczbę – m.in. taką zmianę chce wprowadzić resort edukacji.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli.

Zmiany w arkuszach organizacyjnych

Proponuje w nim m.in. zmiany dotyczące arkuszy organizacyjnych. Oprócz liczby nauczycieli ogółem, arkusz zawierać będzie również imię i nazwisko nauczyciela, a także, w arkuszach organizacji szkoły, rodzaj prowadzonych przez niego zajęć.

Jak podkreśla resort, wprowadzenie tej regulacji to odpowiedź na postulaty zakładowych organizacji związkowych i kuratorów oświaty. „Wpisanie imion i nazwisk nauczycieli pozwoli organizacjom związkowym na bardziej skuteczną ochronę interesów pracowniczych, a kuratorom oświaty na weryfikację prawidłowości porządzonych arkuszy” – wskazuje MEN.

Projekt przewiduje ponadto konieczność wpisania w arkusz organizacji szkoły podstawowej, oprócz liczby godzin zajęć świetlicowych, także liczby grup świetlicowych i liczby uczniów korzystających z opieki świetlicowej.

MEN chce także doprecyzować niektóre terminy związane z procedowaniem arkusza organizacyjnego. Opinia zakładowych organizacji związkowych oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny wydawana będzie w terminie 10 dni roboczych, zamiast w terminie 10 dni, jak było dotychczas.

Zmienione będą też terminy wydawania opinii w przypadku wprowadzenia zmian do zatwierdzonego przez organ prowadzący arkusza. Zamiast dotychczasowych regulacji mówiących o 4 dniach, ma być wprowadzony termin 5 dni roboczych.

Zmiany w nazwach szkół

W projekcie znalazła się ponadto nowa regulacja dająca możliwość rozszerzenia nazwy szkoły i przedszkola. Wprowadzenie dodatkowego określenia, informującego o specyfice przedszkola lub szkoły i realizowanych w nich szczególnych celach kształcenia, wychowania i opieki, będzie możliwe po wyrażeniu zgody przez organ prowadzący.

Podział oddziału

W związku z tym, że w myśl ustawy Prawo oświatowe, nie ma już możliwości zatrudnienia w klasach I-III szkoły podstawowej asystenta, ministerstwo doprecyzowuje w projekcie również zasady podziału tych klas w przypadku zwiększenia liczby uczniów w trakcie roku szkolnego.

Dyrektor szkoły będzie miał możliwość podziału oddziału, w przypadku gdy oddział zwiększy się o nie więcej niż 2 uczniów, natomiast nie będzie miał takiego obowiązku (jak było dotychczas). Podział oddziału będzie obowiązkowy w przypadku, gdy liczba uczniów w oddziale zwiększy się o więcej niż 2 uczniów. Te zasady mają obowiązywać od 1 września 2018 r.

Od nowego roku szkolnego 

MEN chce uwzględnić projektowane zmiany już w arkuszach organizacji opracowywanych na rok szkolny 2018/2019 (dyrektorzy mają na to czas do 21 kwietnia). Dlatego rozporządzenie ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.

Źródło: Codzienny Newsletter Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY