Wręczono wyróżnienia w dziedzinie sztuk plastycznych

0
1856

Mirosława Smerek-Bielecka i Jerzy Bielecki tegorocznymi laureatami Nagrody Prezydenta im. Hieronima Skurpskiego.

W środę (8 listopada) w Salach Kopernikowskich olsztyńskiego zamku wręczono wyróżnienia za osiągnięcia w dziedzinie sztuk plastycznych. W tym roku kapituła doceniła dorobek artystyczny Mirosławy Smerek-Bieleckiej i Jerzego Bieleckiego.

Pani Mirosława i Pan Wojciech tworzą bardzo twórczy związek i są artystami o uznanej w Polsce i świecie pozycji – mówi przewodniczący kapituły, prezydent Piotr Grzymowicz. – Ich dzieła można spotkać w wielu znakomitych miejscach wystawienniczych i od razu można rozpoznać w tych pracach ich rękę. To piękna umiejętność pozostawiania po sobie fascynujących śladów swojej artystycznej wrażliwości.

Laureaci otrzymali statuetki według projektu Barbary Lis-Romańczuk oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł. Mirosława Smerek-Bielecka i Jerzy Bielecki z Olsztynem związani są od ponad 45 lat. Z miastem związali swoje życie zawodowe i społeczne. Ich dorobek twórczy promuje miasto w Polsce i na świecie. To wybitni artyści malarze Olsztyna i regionu. Świadczy o tym nie tylko imponująca ilość wystaw w Polsce, Europie i USA ale również udział w wielu przedsięwzięciach kulturotwórczych. Charyzmatyczni artyści, obdarzeni talentem i pasją twórczą, w swojej ponad 45-letniej pracy osiągnęli wiele sukcesów w zakresie malarstwa i edukacji artystycznej. Prowadzą działalność pedagogiczną, współorganizują międzynarodowe obozy artystyczne, prowadzą warsztaty malarskie z dziećmi i młodzieżą, są kuratorami wielu plenerów w regionie i w Polsce.

Nagroda Prezydenta im. Hieronima Skurpskiego została wręczona po raz 11. W gronie dotychczasowych laureatów znajdują się: Krystyna Koziełło-Poklewska (2007), Wiesław Wachowski (2008),  Aleksander Kuberski (2009), Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki UWM (2010), Barbara Lis-Romańczuk (2011), Tadeusz Burniewicz (2012), Marek Barański (2013), Aleksander Wołos (2014), dr hab. Janusz Połom (2015), Mieczysław Wieliczko (2016).

BRAK KOMENTARZY