Wernisaż wystawy pokonkursowej “Rok Feliksa Nowowiejskiego” – 26 października (środa), godz. 18:00

0
2559

W imieniu organizatorów konkursu, Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz BWA Galerii Sztuki, zapraszam na wernisaż wystawy pokonkursowej “Rok Feliksa Nowowiejskiego”, który odbędzie się 26 października (środa) o godz. 18:00 w holu olsztyńskiego Planetarium .

Przemysław Arciuch, Sebastian Bauman, Weronika Borzuchowska, Dawid Celek, Michał Tadeusz Golański, Mariusz Gutowski, Małgorzata Komorowska, Katarzyna Kozak, Michał Łącki, Krzysztof Motyka, Marta Pietrykowska, Natalia Skowrońska-Iwańczyk, Iwona Słowik, Mateusz Stawarski, Magdalena Wosik, Adam Wyżlic

Konkurs na plakat „Rok Feliksa Nowowiejskiego” został zorganizowany z myślą o promowaniu postaci i twórczości Feliksa Nowowiejskiego, patrona roku 2016, w którym przypada 70. rocznica śmierci kompozytora. Do udziału w konkursie zgłoszono prawie 40 plakatów, spośród których wyłoniono 19, które zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej. Decyzją Jury przyznano trzy równorzędne III Nagrody, tym samym rezygnując z przyznania I i II Nagrody.

Autorami zwycięskich prac są: Weronika Borzuchowska, Natalia Skowrońska-Iwańczyk, absolwentki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, oraz Małgorzata Komorowska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Feliks Nowowiejski – polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organizator życia muzycznego. Urodził się 7 lutego 1877 roku w Barczewie. W 1909 roku Nowowiejski osiadł w Krakowie, gdzie pełnił funkcję dyrektora artystycznego Towarzystwa Muzycznego, a także działał jako dyrygent, organista-wirtuoz i pedagog. Skomponował muzykę do „Roty” Marii Konopnickiej. W 1920 roku Feliks Nowowiejski zaangażował się w działania poprzedzające plebiscyt mający rozstrzygnąć o przyłączeniu Warmii i Mazur do wyzwolonej Polski. Zorganizował w dziesięciu miastach koncerty, z których dochód przeznaczył na potrzeby plebiscytu, podczas których zaprezentowana została jego pieśń do słów Marii Paruszewskiej “O Warmio moja miła”, uznana po latach za hymn Olsztyna.

Patronat honorowy: Prezydent Olsztyna Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Partner wystawy: Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

BRAK KOMENTARZY