W Urzędzie Wojewódzkim podsumowano program “Razem Bezpieczniej” w 2016 roku i przedstawiono cele na 2017 rok

0
1993

W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie podsumowano dziś (16.01) działania programu „Razem Bezpieczniej” w 2016 roku. Przedstawiono również plany na 2017 rok. Na konferencji prasowej obecni byli starosta gołdapski Andrzej Ciołek i Danuta Kamińska – dyrektor MOPS w Nidzicy, którzy opowiedzieli, jak program realizowany jest na ich terenie.

„Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016-2017” jest kontynuacją „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej”, realizowanego w latach 2007 – 2015, w zakresie zasad głównego celu, jakim jest wspieranie działań na rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnych. Program ten jest realizowany przez trzy cele szczegółowe, mianowicie: Bezpieczeństwo w miejscach publicznych ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa, przeciwdziałanie zjawiskom patologii oraz ochrona dzieci i młodzieży, edukacja dla bezpieczeństwa. Takie działania są prowadzone w gminach i powiatach na terenie całego kraju. W 2017 roku w całej Polsce na realizację programu będzie przeznaczone około 5,3 milionów złotych, z kolei w 2016 roku było to około 3,3 miliony złotych, podzielone na poszczególne cele programu.

Program jest przede wszystkim skierowany do obszarów, które stale wymagają poprawy – powiedział Krzysztof Kuriata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim. – Mam na myśli kwestie związane z przemocą w rodzinie, kwestie bezpieczeństwa na drogach. Jest mnóstwo w tej chwili wypadków i normy, jakie sobie założyliśmy w województwie zostały strasznie przekroczone. W związku z tym takie projekty, jak najbardziej wpisują się w to, żeby było bezpieczniej. W ramach programu, m.in. poszerzana jest świadomość dzieci na temat bezpieczeństwa, jak się zachowywać i gdzie szukać pomocy, organizuje się zajęcia dla dzieci, a także poruszane są kwestie szeroko pojętego bezpieczeństwa, np. na drodze.

Z programu korzysta m.in. powiat gołdapski, który ostatnio realizował projekt pod nazwą „DOM”, czyli „Dzielnicowy Oddany Mieszkańcom”. Zrobionych zostało wiele działań, które przybliżają rolę dzielnicowego do całego społeczeństwa, powiedział starosta gołdapski Andrzej Ciołek. – Dziś robimy wiele działań, żeby pokazać, że Policja jest przyjazna, oddana, pomocna i wiele tych działań realizujemy przez dzielnicowych, stąd ta nazwa. Odbyło się wiele debat uwrażliwiających na zagrożenia, choćby wyłudzenia na wnuczka, czytania dzieciom w szkołach, uwrażliwiające na aspekt bezpieczeństwa. Starosta pochwalił się również, że dzięki programowi, w ubiegłym roku w powiecie nie odnotowano wypadków śmiertelnych, jeżeli chodzi o niechronionych uczestników ruchu, czyli pieszych i rowerzystów. Z programu korzysta również Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nidzicy, który ze środków korzysta już od 6 lat – powiedziała dyrektor ośrodka Danuta Kamińska. – Jesteśmy już w trakcie przygotowywania wniosków na 2017 rok. Jest to dla nasz ważne, ponieważ we wszystkich gminach w Polsce, te trudne zadanie, jakim jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, powierzone są właśnie Ośrodkom Pomocy Społecznej i profilaktyka jest zawsze tańsza niż interwencja. W przypadku tego trudnego tematu, zawsze bardzo droga jest terapia, ale też skutki przemocy domowej, rówieśniczej lub narkotyków są niejednokrotnie nieodwracalne. Wnioski o uczestnictwo w programie muszą zostać przesłane do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do końca lutego, a do Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie muszą być złożone do 10 lutego.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY