W Olsztynie upamiętniono Żołnierzy Wyklętych

0
1548

W Olsztynie miały miejsce uroczystości podczas których uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych.

Olsztyńskie obchody patronatem objął, pełniący obowiązki Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Minister Jan Józef KasprzykJest dla mnie wielkim zaszczytem, że mogłem objąć patronatem uroczyste obchody Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Olsztynie. Pragnę wyrazić żal, że ze względu na liczne obowiązki służbowe, nie mogę być teraz z państwem, ale łącze się i przesyłam wyrazy szacunku – napisał w liście skierowanym do osób obecnych podczas uroczystości, Minister Jan Józef Kasprzyk.

1 marca w Polsce uznany jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nie jest to przypadkowa data, ponieważ tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na dowódcach Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Spotykamy się dzisiaj pod pomnikiem i oddajemy hołd żołnierzom walczącym o wolność ojczyzny i tym, którzy walczyli po II Wojnie Światowej, czyli Żołnierzom Wyklętym. Oczywistym dla nich było, aby podjąć dalszą walkę. Podyktowane to było troską o ojczyznę i jej najbliższy los. Żołnierze Wyklęci zasłużyli się męstwem i prawością. Właśnie te cechy charakteru powinni posiadać wszyscy Polacy. Bierzmy przykład z Niezłomnych Żołnierzy  – powiedziała Halina Zaborowska-Boruch, II zastępca prezydenta Olsztyna.

O wolności mówiła wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Wioletta Śląska-ZyśkWolność to jedna z najpiękniejszych wartości i przywilejów. Dzisiaj możemy cieszyć się wolnością i wspominać wszystkich tych, którzy o wolność naszej ojczyzny walczyli.

Maciej Prażmo, prezes zarządu głównego Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wspomniał że warto przywracać pamięć o bohaterach-  Ostatnio dużo się mówi, że nie pamiętamy o innych bohaterach. Natomiast chcę powiedzieć, że pamiętamy i o żołnierzach Generała Andersa i o żołnierzach Generała Maczka. W tych dniach chcemy jednak przywrócić pamięć tych żołnierzy, bohaterów ojczyzny, którzy przez lata byli zapomniani, którzy byli wurugowani z podręczników historii i z naszej zbiorowej pamięci.

Po okolicznościowych przemówieniach złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem Armii Krajowej w Olsztynie.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY