Urząd Pracy Powiatu Olsztyńskiego przedstawił raport dotyczący bezrobocia

0
2361
Krystyna Dudzińska, Dyrektor Urzędu Pracy Powiatu Olsztyńskiego

Podczas Sesji Rady Powiatu przedstawiono raport dotyczący bezrobocia w powiecie olsztyńskim. Coraz więcej osób, które są bezrobotne, nie chcą podejmować pracy.

Jeżeli spojrzymy na liczbę bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy Powiatu Olsztyńskiego, to dojdziemy do wniosku, że sytuacja jest stabilna, chociaż w ostatnim czasie uległa nieznacznemu pogorszeniu. Od 2013 roku do 2017 roku liczba bezrobotnych spadała, ostatnie miesiące są jednak nieco gorsze pod tym względem. W 2017 roku było 5175 zarejestrowanych bezrobotnych, natomiast pod koniec lutego 2018 roku, ta liczba zwiększyła się do 5463 osób. Warto jednak zaznaczyć, że już 15 marca tych zarejestrowanych bezrobotnych było 5434.

– Zawsze styczeń i luty są takimi miesiącami, w których to bezrobocie trochę się zwiększa, ponieważ jest mniej ofert pracy -dodała Krystyna Dudzińska, Dyrektor Urzędu Pracy Powiatu Olsztyńskiego.

Jeżeli chodzi o stopę bezrobocia, to z przedstawionego raportu wynika, że do 2017 roku ona stopniowo się obniżała, ale teraz podskoczyła nieco do góry i na dzień 28 lutego 2018 roku wynosi ona 13.9%. W całym województwie stopa bezrobocia wynosi 12.2 %.

Urzędy Pracy muszą teraz profilować bezrobotnych- Zmiany ustawy, które weszły w życie cztery lata temu wprowadziły profilowanie osób bezrobotnych. Na dzień dzisiejszy 40% osób zarejestrowanych w Urzędzie ma trzeci profil pomocy. Taki profil oznacza, że takiego klienta nie mogę skierować do pracy, na zwykłą ofertę pracy, nie mogę objąć aktywizacją w postaci stażu, nawet nie mogę skierować go na prace społecznie użyteczne. Są to osoby oddalone od rynku pracy- powiedziała Krystyna Dudzińska.

Warto powiedzieć, jakie cechy mogą mieć osoby, które mają ustalony ten III profil: oczekują na świadczenia emerytalne, są w trakcie diagnostyki medycznej, po urodzeniu dziecka nie powróciły do pracy, nie posiadają dojazdu do pracy, nie posiadają kwalifikacji, są uzależnione od alkoholu czy narkotyków, posiadają obciążenia komornicze i dlatego nie szukają pracy, bądź są po zakładach karnych lub z wyrokiem.

Jak widzimy tych cech osób bezrobotnych jest bardzo dużo i z wielu różnych powodów są one bez pracy. Niektóre z osób są obecnie uznane za bezrobotne, ponieważ czekają na przyznanie świadczenia emerytalnego, są chore, bądź opiekują się dzieckiem.

-Zawsze usprawiedliwiam kobiety, które nie pracują, ponieważ mają czwórkę czy piątkę dzieci, ponieważ wynajęcie opiekunki jest bardzo kosztowne, ale przy okazji, żeby mężczyzna również nie pracował i liczył, że rodzina utrzyma się tylko z programu 500+, jest to lekka przesada – dodaje Dyrektor Urzędu Pracy Powiatu Olsztyńskiego.

Warto również dodać, że w 2017 roku, 522 osoby z wykształceniem wyższym były zarejestrowane w Urzędzie Pracy Powiatu Olsztyńskiego, natomiast w 2016 takich osób było 608, więc tutaj widać ewidentną tendencję spadkową. Podobnie sprawa ma się na drugim biegunie, czyli wśród osób z wykształceniem gimnazjalnym bądź niższym. W 2016 roku w powiecie olsztyńskim 2180 osób z takim wykształceniem było bezrobotnych, a w 2017 roku było ich o ponad trzysta mniej.

Wiadomo, że aby znaleźć pracę, to potrzebne są jakieś oferty pracy. Tutaj jeżeli chodzi o Urząd Pracy Powiatu Olsztyńskiego, w latach 2013-2016 tendencja była zwyżkowa, natomiast w 2017 było już tych ofert mniej (2016 – 4091 ofert, 2017- 3778 ofert).

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY