Symulacja zgromadzenia ONZ w Olsztynie

0
2851

Zgromadzenie ONZ miało miejsce w Olsztynie, a w zasadzie jego symulacja, w której udział biorą… licealiści. W stolicy Warmii i Mazur odbyła się kolejna edycja Olsztyn Model United Nation zorganizowana przez nauczycieli i uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. K. I. Gałczyńskiego.

Olsztyn Model United Nation 2016 to trzydniowa konferencja dla młodzieży licealnej z całego kraju, jak i również z zagranicy. Podczas wydarzenia symulowane są obrady autentycznego zgromadzenia ONZ, wszystko oczywiście odbywa się  w języku angielskim. Projekt koordynuje i spaja w całość Szkolny Klub Europejski z II LO, który istnieje już od 20 lat. Od samego początku jego opiekunem jest Andrzej Ciesielski, który koordynuje Olsztyn Model United Nation. Podobne wydarzenia odbywają się również w innych miastach Polski. Pomysł narodził się podczas wizyt na innych, krajowych symulacjach obrad ONZ. – Po nabyciu wprawy, doświadczeń, umiejętności postanowiliśmy udać się za granicę. Mówił Andrzej Ciesielski. ­­- Mamy zaprzyjaźnione gimnazjum w Budapeszcie i zaczęliśmy od uczestnictwa, jako delegaci w tych zagranicznych MUN-ach, gdzie spotykaliśmy przedstawicieli praktycznie wszystkich krajów europejskich. Kilkakrotne wyjazdy do Budapesztu, byliśmy dwa razy w Mińsku na Białorusi, no i doszliśmy do przekonania, że jesteśmy w stanie podjąć się roli nie tylko delegata, ale i organizatora. I taką rolę Szkolny Klub Europejski z II LO odgrywa już od czterech lat.

Nie ma jednego celu

Olsztyn Model United Nation 2016 to doskonała okazja nie tylko do rozmów o problemach współczesnego świata. Wszystkie obrady odbywają się w języku angielskim, dzięki czemu uczniowie stykają się i uczą nie tylko codziennego języka obecnego na lekcjach, w filmach lub w Internecie, ale również poznają język angielski używany w dyplomacji. Nie są to jednak jedyne cele OLMUN. ­– Widzimy, jak się integruje młodzież różnych krajów, szkół i miast. Uczymy się procedur i zasad, poznajemy strukturę ONZ, żeby zafunkcjonować. Znamy problemy, które w tej chwili dotyczą całego świata i próbujemy je rozwiązywać. Głosujemy, debatujemy, przekonujemy się, szukamy wspólnego mianownika do problemu, jak je rozstrzygać. Poszerzamy horyzonty z reprezentantami krajów z każdego zakątka. Wyjaśniał Andrzej Ciesielski. Tematyka poruszana w trakcie obrad jest złożona. Delegaci rozmawiają i dyskutują o różnych problemach świata, m.in. od ekonomii, zdrowia, terroryzmu, współpracy gospodarczej, itp.

Symulacje ONZ tworzą przyjaźń

Takie wydarzenia, jak Model United Nation, są doskonałą okazją do nawiązywania nowych znajomości, a nawet przyjaźni. Olsztyn Model United Nation współpracuje ze szkołą w Budapeszcie i za kilka miesięcy, olsztyńscy uczniowie wyjadą na podobną symulację właśnie tam. Podczas takich wyjazdów, delegaci mieszkają w domach organizatorów, którzy się nimi opiekują. – Poznajemy się, poznajemy kulturę krajów. Mówił Adam Ciejek, uczestnik i organizator Olsztyn Model United Nation 2016. – Są tutaj nie tylko ludzie z Olsztyna, ale również z Białegostoku, są delegacje z Węgier, z którymi się wymieniamy. My jeździmy na podobne wydarzenia do nich. Każdy uczestnik wciela się w polityka danego kraju i daje to ciekawe spojrzenie na świat. W tegorocznej edycji Olsztyn Model United Nation wzięło udział ponad 50 delegatów z całej Polski, jak i z zagranicy.

Nie tylko LO II propaguje wiedzę o Unii Europejskiej

Olsztyn Model United Nation jest organizowany również we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Olsztynie. Ponadto w I LO działa także Szkolny Klub Europejski „EuroJedynki”, który propaguje wiedzę o Unii Europejskiej już od kilkunastu lat. Uczniowie biorą udział w licznych konkursach oraz olimpiadach. Klub działający w I LO spotyka się z innymi oraz organizuje debaty oksfordzkie, które w Olsztynie rozpowszechnili właśnie uczniowie tego liceum. Debaty oksfordzkie polegają na dyskusji z poszukiwaniem najwyższego poziomu argumentacji i obrony własnych przekonań, z zachowaniem wszelkich zasad kultury dysput. Mają na celu nauczyć młodych ludzi dyskutować oraz kulturalnie traktować drugiego człowieka, który ma odmienne zdanie.

BRAK KOMENTARZY