Spotkania z uczniami i wystawa plakatów w Dzień Edukacji Prawnej

0
1019

W dniu 15 marca 2018 r. po raz drugi obchodziliśmy Dzień Edukacji Prawnej. Nietypowym akcentem tych obchodów była wystawa prac uczniów „plastyka” w siedzibie Sądu Okręgowego w Olsztynie.

W dniu 15 marca 2018 r. w wielu sądach w całej Polsce już po raz drugi był obchodzony Dzień Edukacji Prawnej zainicjowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Jego celem jest promowanie wiedzy prawnej, rozbudzenie zainteresowania obywateli tematyką prawa, a przede wszystkim przybliżenie instytucji wymiaru sprawiedliwości.

W obchody Dnia Edukacji Prawnej, podobnie jak w 2017 roku, mocno zaangażował się Oddział Terenowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” w Olsztynie. Przedstawiciele olsztyńskiej „Iustitii” poszli nawet o krok dalej organizując w Sądzie Rejonowym w Olsztynie Dni Edukacji Prawniczej, które trwają od 12 aż do 16 marca 2018 r. W rezultacie już od minionego poniedziałku gmach Sądu odwiedziły setki uczniów z olsztyńskich szkół podstawowych, gimnazjów, a także szkół ponadgimnazjalnych. W trakcie tych wizyt sędziowie starali się przybliżyć im czym jest wymiar sprawiedliwości, na czym polega praca sędziego oraz, jak funkcjonuje sąd. Najmłodsi sami także mieli okazję wymierzyć sprawiedliwość, wcielając się w rolę Sądu i wydając wyrok np. wobec niecnego Wilka, który w okrutny sposób potraktował Babcię i Czerwonego Kapturka.

Natomiast nietypowy akcent tegorocznych obchodów Dnia Edukacji Prawnej to wystawa artystyczna przygotowana w siedzibie Sądu Okręgowego w Olsztynie. Ekspozycja, która znajduje się na pierwszym w holu II Wydziału Karnego, składa się z prac uczniów Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie. Licealiści wykonali je w ramach konkursu plastycznego pt. „Niepodległość, niezawisłość, niezależność”, który został ogłoszony przez Oddział Terenowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Plakaty prezentują wysoki poziom artystyczny i techniczny. Pokazują również, w jaki sposób młodzi ludzie rozumieją pojęcia zawarte w tytule konkursu. Obok prac pokonkursowych w sądowym korytarzy są prezentowane także inne obrazy namalowane przez podopiecznych Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie.

Dodajmy, że rozstrzygnięcie konkursu plastycznego oraz wręczenie nagrody i wyróżnień odbyło się w dniu 15 marca 2018 w siedzibie Sądu Okręgowego w Olsztynie. Uroczystość odbyła się w Sali rozpraw nr 123, a udział w niej wzięli zarówno uczniowie Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie, w tym autorzy prac zaprezentowanych na wystawie, jaki i dyrektor „plastyka” Aleksander Kuberski oraz nauczycielka Karolina Lewandowska.

Nagroda, a tym samym pierwsza lokata w konkursie, została przyznana Aleksandrze Szczepaniak. Z kolei autorki dwóch wyróżnionych plakatów to Gabriela Gawęda oraz Julita Oleszuk. – Wasze prace niektórym się podobają, innym nie, ale nie pozostawiają nikogo obojętnym – mówił podczas spotkania z uczniami sędzia Olgierd Dąbrowski – Żegalski, wiceprezes  Sądu Okręgowego w Olsztynie. – Zależało mi na tym, żeby wykorzystać waszą energię i fajne rozumienie świata do tego, aby ożywić korytarze sądu, który społeczeństwu kojarzy się źle, jako instytucja mocno skostniała. Gdy wasze prace zostały zawieszone w holu, przyjemnie jest mi obserwować, jak ludzie czekając na swoją rozprawę chodzą po korytarzu i im się przyglądają. Niektórzy patrzą i kręcą głową z braku zrozumienia, a na twarzach innych pojawia się uśmiech. Jednak i jedni i drudzy w pewnej chwili zapominają, że w ogóle są w sądzie. I właśnie o to chodziło.

BRAK KOMENTARZY