Rozpoczyna się remont linii kolejowej na odcinku Olsztyn-Działdowo. Będą utrudnienia dla pasażerów

0
1238
Konferencja prasowa. Od lewej: Roman Malowany, Dyrektor Projektu PKP PLK S.A. i Karol Jakubowski. Biuro Prasowe PKP PLK.

PKP rozpoczyna remont linii kolejowej na odcinku Olsztyn-Działdowo. Dzięki temu otrzymamy dwa nowe przystanki, krótszy czas podróży i wygodniejszy dostęp do kolei w regionie. Remont wiąże się jednak z utrudnieniami dla pasażerów.

PLK w związku z remontem przebudują łącznie 13 peronów m.in. na stacjach i przystankach: Waplewo, Nidzica, Olsztynek i Gągławki. Najważniejsze, dla mieszkańców Olsztyna jest to, że, po za czterema zmodernizowanymi stacjami, w Olsztynie powstaną także dwa nowe przystanki: Olsztyn Dajtki i Olsztyn Śródmieście. Oba zwiększą możliwości kolei regionalnej. PLK zainstalują na nich wiaty, ławki, tablice informacyjne i funkcjonalne oświetlenie. Wszyscy pasażerowie, również osoby o ograniczonej mobilności, m.in. dzięki pochylniom będą wygodnie korzystać z dostępu do pociągów. Na przystankach przewidziane zostały także stojaki rowerowe.

Główne korzyści z inwestycji to:

  • krótszy czas podróży;
  • większe możliwości dla przewozu towarowego;
  • zwiększenie przepustowości linii kolejowej;
  • zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu kolejowo-drogowym;
  • poprawa stanu technicznego infrastruktury;
  • zmniejszenie oddziaływania transportu na środowisko;
  • mniejsze koszty utrzymania linii.

Warto również dodać, że podczas remontu zmodernizowane zostaną również tory, przejazdy kolejowo-drogowe, a także wymienione zostaną urządzenia sterowania ruchem kolejowym. W efekcie pociągi będą mogły kursować między Działdowem a Olsztynem z prędkością 120 km/h, co skróci podróż o około 17 minut.

Podczas remontu pojawią się utrudnienia dla pasażerów. Od 22 stycznia na odcinku Olsztyn-Olsztynek zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa dla pociągów regionalnych. Autobusy komunikacji zastępczej będą odjeżdżały z oznakowanych miejsc na stacjach i przystankach. Oznacza to, że jeżeli ktoś wybiera się pociągiem przewozów regionalnych do Działdowa, to z Olsztyna do Olsztynka pojedzie autobusem, a w Olsztynku przesiądzie się w pociąg. Przez komunikację zastępczą obsługiwane będą następujące stacje i przystanki: Olsztynek, Gryźliny, Stawiguda, Gągławki, Bartąg, Olsztyn Zachodni i Olsztyn Główny. Komunikacja zastępcza ma obowiązywać do 18 czerwca 2018 roku.

Jeżeli chodzi natomiast o pociągi dalekobieżne, czyli np. kierujące się w stronę Warszawy, to pojadą one objazdem przez Iławę. W ten sposób czas podróży do Warszawy wydłuży się w czasie remontu nawet do 50 minut. Zakończenie całej inwestycji na odcinku Olsztyn-Działdowo, zaplanowane jest na czerwiec 2019 roku. Koszt całej inwestycji to ponad 267 milionów złotych.

Fotorelacja z konferencji prasowej:

 

 

 

BRAK KOMENTARZY