Premiera muzycznego spektaklu dyplomowego “Bajki dla niegrzecznych dzieci”

0
1625

Już w sobotę na deskach Teatru im. Stefana Jaracza (Scena u Sewruka) odbędzie premiera spektaklu pt. Bajki dla niegrzecznych dzieci.

“Bajki dla niegrzecznych dzieci”, to muzyczny spektakl dyplomowy studentów Policealnego Studium Aktorskiego im. A.Sewruka w Olsztynie wyreżyserowany przez dobrze znanego olsztyńskiej publiczności Jacka Bończyka.

Scenariusz składa się z kilkunastu opowiastek, z których każda jest wierszowaną przestrogą przed robieniem rzeczy uznanych przez dorosłych za niewłaściwe. Wszystkie piosenki tworzą dość przerażająco-groteskowy obraz świata, w którym niegrzeczne dzieci są bite lub giną w dramatycznych okolicznościach. Autorzy wierszyków nie obchodzą się z dziećmi łagodnie, tylko stanowczo i straszą je upiornymi historyjkami i ostrzegają.

Z wszystkich bajek płynie morał, że trzeba być grzecznym i słuchać dorosłych, bo jeśli dziecko będzie postępować niezgodnie z ich nakazami, spotka je kara. A kary bywają makabryczne – od pobudzenia przez barana, zamknięcia w ciemnej piwnicy z pająkami, porwania przez wiatr, pobicia przez sąsiada, pogryzienia przez psa, kąpieli w brudnej cieczy, po śmierć wskutek niejedzenia.

Podstawą przedstawienia są „pedagogiczne“ teksty Heinricha Hoffmanna,  niemieckiego pisarza i psychiatry, który w XIX wieku napisał i zilustrował książkę dla swoich dzieci „Der Struwwelpeter”. Dzięki niej odniósł  niespodziewany i światowy sukces, a na jego makabreskach wychowywały się całe pokolenia dzieci (także w Polsce – dzięki tłumaczeniom W. Szymanowskiego z 1858 roku). Obok tekstów pioniera dziecięcej psychiatrii w scenariuszu wykorzystano utwory innych  autorów piszących w duchu dydaktyczno-umoralniającym: m.in. S. Jachowicza, J. Tuwima.  Kompozycje zostały napisane przez Marka Maternę.”

Ja się zetknąłem z tym materiałem już bardzo dawno temu i zawsze marzyłem, żeby to zagrać. Nie udało mi się tego zrobić, ale doszło do tego, że Dyrektor Janusz Kijowski zaproponował mi zrobienie kolejnego egzaminu dyplomowego i wtedy pomyślałem, że warto własnie wziąć się za ten materiał – powiedział reżyser spektaklu, Jacek Bończyk.

Reżyser podkreśla, że jest to spektakl, który na pewno przypadnie do gustu również dorosłym- Na końcu spektaklu pojawi się współczesna adaptacja tego tekstu. Bardzo ważne aby te bajki pokazywać w różnych formach. Nie tylko dzieci, ale również i dorośli je uwielbiają. Jestem przekonany o tym, że widzowie po wyjściu ze spektaklu, będą nucić piosenki, które na nim usłyszą, ponieważ one bardzo szybko wpadają w ucho.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY