Nowy system do rejestracji samochodów. Pierwsze dni z problemami

0
1257

Od wczoraj w wydziałach komunikacji używany jest nowy system do rejestrowania samochodów, jednak na razie jeszcze są spore problemy z jego użytecznością.

Ministerstwo Cyfryzacji oraz Centralny Ośrodek Informatyki w Warszawie uruchomili długo zapowiadany system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców – CEPiK 2.0. System ma być łatwiejszy i  ma mieć rozszerzony dostęp do bazy danych o pojazdach.

Najważniejsza z wprowadzonych zmian dotyczy przeglądów. Teraz za badanie techniczne trzeba zapłacić z góry, przed wykonaniem oględzin auta. Pozytywny lub negatywny wynik badania zostanie odnotowany w systemie. Czemu ma to służyć? Przede wszystkim chodzi o to, żeby nie dopuścić do jazdy niesprawnych samochodów. Przy starym systemie kierowcy często jeździli od jednego warsztatu do drugiego i chcieli za wszelką cenę uzyskać wpis o pozytywnym przejściu przeglądu.

Kolejną ważną zmianą w stosunku do poprzednich przepisów jest doprecyzowanie i zwiększenie zakresu wprowadzanych danych do ewidencji. Do CEP będą trafiać informacje dotyczące ustanowionych zabezpieczeń na pojeździe, w tym o jego zajęciu przez organ egzekucyjny. To kluczowe rozwiązanie z perspektywy nabywców pojazdów, którzy będą posiadać wiedzę m.in. w zakresie ograniczonego prawa właściciela do dysponowania pojazdem.

Na razie jednak nowy system nie działa poprawnie. W wielu wydziałach komunikacji wczoraj i dzisiaj był problem z zarejestrowaniem samochodu. W ostródzkim Wydziale Komunikacji od wczoraj tworzyły się spore kolejki, ponieważ czas oczekiwania na zarejestrowanie znacznie się przedłużył. Dzisiaj również były spore problemy z nowym systemem i wielu kierowców musiało odłożyć rejestrację auta na inny termin.

 

 

BRAK KOMENTARZY