Noc Muzeów we Fromborku

0
2400

Wieczorem 19 maja 2018 roku we Fromborku odprawiona została w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła msza św. w 475 rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika, kanonika warmińskiego.

Wspomnienie wielkiego astronoma zbiegło się w czasie z organizowaną przez Muzeum Mikołaja Kopernika i Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny Nocą Muzeów.

Tego wieczora pod Szpitalem św. Ducha gości Nocy Muzeów witały wytworne anioły i zaczepne diabły wykreowane przez teatr Feta z Gdańska. Dobrze było się zatrzymać tu na dłużej i kto umknął diabłom do wnętrza dawnego szpitala mógł obejrzeć nową ekspozycję, posłuchać wykładu:  “Ze śmiercią mi do twarzy”. Portrety vanitatywne w malarstwie od średniowiecza do XIX wieku” dr Jowity Jagli, a także opowieści o leczniczych roślinach z naszych łąk i ogrodów Jakuba Babickiego – etnofarmakologa. Kilka razy zagrał minikoncerty zespół muzyki dawnej “Skuti Ensemble” w składzie: Anna Radkiewicz, Ewa Kłosowska, Piotr Moneta i Marcin Skotnicki. Jak produkować wodę różaną pokazała Spółdzielnia Socjalna “Negocjator” z Liksajn.

Od godziny 18:00 w planetarium na Wzgórzu Katedralnym odbywały się specjalne seanse, a w pałacu biskupim, który jest siedzibą Muzeum Mikołaj Kopernika można było zwiedzać wystawę poświęconą astronomowi i obejrzeć piękne przedmioty rzemiosła artystycznego dawnych Prus. Pogodne niebo pozwalało na podziwianie wspaniałych widoków z wieży Radziejowskiego.

W katedrze rozbrzmiewała muzyka: wystąpił  chóru Cantus, a możliwości fromborskich organów zaprezentował wypełniającej katedrę publiczności Mateusz Kotwica, organista katedralny.

O tym, co można wyczytać w katedrze opowiedzieli autorzy książki “Łacińskie inskrypcje w kościołach Warmii. Katedra we Fromborku” Elżbieta Starek i Grzegorzem Kotłowski. Pracownicy Katedry Filologii Klasycznej Uniwersytetu Gdańskiego w 2018 r. utworzyli Pracownię Badań nad Inskrypcjami Greckimi i Łacińskimi, w ramach której stawiają sobie za cel krzewienie znajomości języka łacińskiego i uświadamianie jego doniosłej roli w kształtowaniu kultury polskiej. Spacer po zakamarkach katedry uświadomił zwiedzającym w jak ważnym miejscu się znajdują. Każda płyta nagrobna czy epitafium skrywa fascynujące historie, które pozwala odkryć przygotowana przez naukowców monografia.

Kto dotarł do Parku Astronomicznego mógł skorzystać z atrakcji przygotowanych przez astronomów: obserwować niebo, posłuchać wykładu Katarzyny Drozd czy obejrzeć film artystyczny „Ewolucja Gwiazd” z komentarzem Ernesta Świerczyńskiego.

BRAK KOMENTARZY