Nadanie sztandaru Izbie Administracji Skarbowej w Olsztynie

0
1659
Iwona Smolińska, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie odbiera sztandar

Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie w dniu 9 września 2017 r. obchodziła Dzień Krajowej Administracji Skarbowej. Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w Katedrze pw. Św. Jakuba, gdzie również  można było obejrzeć wystawę pt. „Św. Mateusz Patron Krajowej Administracji Skarbowej”. Na Rynku Starego Miasta odbył się uroczysty apel z okazji obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej a także uroczystość wręczenia sztandaru.

1 marca 2017 roku powołano do życia Krajową Administrację Skarbową, która powstała w wyniku konsolidacji administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej. Zmiana ta była w pełni uzasadniona, gdyż wynikała z zauważalnej potrzeby dostosowania się do zachodzących przemian w kraju i na świecie. Celem reformy było lepsze wykorzystanie zasobów kadrowych, finansowych i organizacyjnych a co za tym idzie możliwość sprawniejszego wykrywania oszustw i przestępstw podatkowych, popełnianych na szkodę Skarbu Państwa.

Dzięki połączeniu trzech instytucji, wykorzystując ich najlepsze doświadczenia, powstała Krajowa Administracja Skarbowa – wyspecjalizowana, nowoczesna formacja, skutecznie wykonującą zadania z zakresu realizacji dochodów podatkowych i należności celnych.

Regionalne święto KAS uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: mł. insp. Piotr Walczak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, posłowie i senatorowie z regionu oraz przedstawiciele administracji rządowej naszego województwa, władz samorządowych, komendanci służb mundurowych, duchowni, dyrektorzy Izb Administracji Skarbowej i Naczelnicy Urzędów Celno-Skarbowych, przedstawiciele instytucji współpracujących z KAS woj. warmińsko –mazurskiego, oraz przedstawiciele organizacji zrzeszających przedsiębiorców.

Iwona Smolińska, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, w przemówieniu podkreśliła, że dzięki połączeniu trzech instytucji, wykorzystując ich najlepsze doświadczenia, powstała wyspecjalizowana, nowoczesna formacja, skutecznie wykonującą zadania z zakresu realizacji dochodów podatkowych i należności celnych.

„Nałożone na nas zadania to ogromna odpowiedzialność, ale również powód do dumy z zaufania, jakim nas obdarzono. Zaufania, na które w pełni zasłużyliśmy ciężką pracą i zaangażowaniem” – powiedziała Iwona Smolińska.

Uroczystość obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej była w dwójnasób podniosła, ponieważ Izba Administracji Skarbowej otrzymała sztandar, który wręczył Iwonie Smolińskiej, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie  mł. Insp. Piotr Walczak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

„Mam nadzieję, że ten sztandar zjednoczy wszystkich, czego w imieniu Ministra Mateusza Morawieckiego i Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, Wiceministra Mariana Banasia życzę” – powiedział  Piotr Walczak.

Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej podziękował również za zaangażowanie i pracę, która przekłada się w sukces w uszczelnianiu systemu podatkowego. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie Iwona Smolińska podkreśliła – „Pragnę zapewnić, że umieszczone na sztandarze słowa „W służbie Ojczyźnie i Obywatelom” traktuję jako zobowiązanie.  Zaręczam, że to hasło będzie towarzyszyło nam w codziennej pracy, będąc równocześnie kierunkowskazem dla naszych działań”.

Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Artur Chojecki w odczytanym liście złożył życzenia i pogratulował pracownikom i funkcjonariuszom KAS.

„Krajowa Administracja Skarbowa swoją misją i zadaniami nawiązuje do najlepszych tradycji niepodległego państwa polskiego. Krajowa Administracja Skarbowa jest instytucją przy pomocy której państwo wypełnia jedne ze swoich podstawowych powinności wobec obywateli – chroni interes finansowy ich i ich państwa” – napisał Wojewoda w liście odczytanym podczas uroczystości.

Podczas apelu zostały wręczone awanse pracownikom i funkcjonariuszom celno-skarbowym Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe Krajowej Administracji Skarbowej, Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Olsztynie, Wojewódzkiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, Straży Miejskiej w Olsztynie.

Rangę uroczystości podniosła oprawa muzyczna Orkiestry 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. Na koniec odbyły się pokazy sprzętu oraz sprawności funkcjonariuszy Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

Dla najmłodszych przygotowano stoiska, w których organizowano różnego rodzaju zabawy i konkursy dla rodzin z dziećmi. Odwiedzający stanowiska mogli poznać najważniejsze postanowienia Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Dowiedzieli się, także, jaki wpływ na wymieranie gatunków roślin i zwierząt ma ich nielegalne odławianie ze środowiska naturalnego, przemyt w niehumanitarnych warunkach, a następnie handel nimi. Opiekunowie i dzieci mieli okazję w ciekawy i zabawny sposób dowiedzieć się czym jest budżet państwa, dlaczego warto płacić podatki i co zyskujemy dzięki nim.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY