MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

0
1560

27 marca 2018 18:00, Sala pod Amfiteatrem (ul. Okopowa)

 SPEKTAKLE:

18:00 – UBU I WĘGAJTY
19:30 – SZATNIA I PRZEBUDZENI

Zamiast teatralnej hipsterki organizatorzy proponują coś bardzo prawdziwego, bliskiego krwiobiegu egzystencji. Po pierwsze: „Ubu Król, czyli Polacy…” – spektakl Teatru Węgajty na motywach sztuki Alfreda Jarry’ego, zrealizowany z udziałem mieszkańców DPS w Jonkowie. Twórcą inscenizacji jest Wacław Sobaszek. Po drugie: „Szatnia” – przedstawienie Teatru Przebudzeni z Ostródy, w reżyserii Moniki Kazimierczyk iDariusza Wychudzkiego.

„Ubu król, czyli Polacy”
Alfred Jarry napisał sztukę, mając zaledwie piętnaście lat. Akcja tego przedziwnego spektaklu dzieje się w Polsce, przedstawionej w sposób nierealistyczny, raczej fantazyjny, z dużą dozą absurdu i nutą satyry. Na ile temat spektaklu jest aktualny, pozostawiamy ocenie widowni.

„Szatnia”
Spektakl jest syntezą między tym co było, co jest i co będzie lub co może się wydarzyć. To zderzenie przeszłości i historii postaci z teraźniejszością, aktualnym położeniem, tzw. „byciem w niebycie”. Wrzuceni w przestrzeń, w „szatnię” pytają „co dalej?”. Spektakl to swoisty rachunek sumienia bohaterów, a jednocześnie odbiorców. Stawia pytania o zasadnicze wartości i relacje międzyludzkie, o sens życia. Zatem „jak żyć, by nadal być?”. Akcji towarzyszy uczucie odrealnienia, pewnej nieważkości. Wszystko, aby zatrzymać widza, skłonić do refleksji nad „sztuką życia i… umierania”.

WSTĘP WOLNY

BRAK KOMENTARZY