Karykatury i komiksy Józefa Burniewicza

0
1358

Spotkanie z okazji 50 lat twórczości olsztyńskiego artysty. Na wystawie zaprezentuje kilkadziesiąt karykatur oraz rysunków satyrycznych z różnych okresów jego działalności. 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę  znanego olsztyńskiego satyryka, karykaturzysty Józefa Burniewicza zatytułowaną „50 lat śmiechu i grozy – karykatury i komiksy Józefa Burniewicza1967-2017”.

– Istotą człowieczeństwa była, jest i będzie nasza naturalna gotowość do spontanicznej  recepcji  rezultatów  aktywności drugiego  człowieka – tłumaczy autor wystawy. –  Jest to  recepcja obiektywnie   krytyczna, kwitowana przez  nas  uznaniem  i podziwem lub wybuchem śmiechu. Zwierzęta czegoś takiego nie potrafią.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (7 lipca) o 17:00, w Galerii Stary Ratusz WBP. Karykatury i komiksy można będzie oglądać do 20 lipca.

Józef Burniewicz – rysownik, karykaturzysta, twórca komiksów, dziennikarz, satyryk, autor piosenek, publicysta, powieściopisarz, pisarz dokumentalista, scenarzysta kabaretowy, radiowy i filmowy, scenograf, plakacista, kompozytor, medioznawca, copywriter, PR-owiec i wydawca.Z wykształcenia historyk. Mieszka i tworzy w Olsztynie. W 2004 r. odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi dla społeczności lokalnej, za osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i publicystycznej. Najważniejsze nagrody: II nagroda i srebrna plakietka Światowego Festiwalu Karykatury w Skopje (1976) oraz Brązowa Szpilka (1977). Pod pseudonimem Józef Burny napisał następujące powieści z serii Pan Samochodzik: „Pan Samochodzik i rodzinny talizman”, „Pan Samochodzik i strachowisko”.

BRAK KOMENTARZY