„Jeśli zapomnę o Nich, Ty Boże na Niebie, Zapomnij o mnie”. 78 rocznica zbrodni katyńskiej w Dobrym Mieście

0
3485

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W Dobrym Mieście z inicjatywy mieszkańców zorganizowano obchody, w których udział wzięły kompanie honorowe służb mundurowych-wojska, policji, służby więziennej,służby celnej oraz  poczet sztandarowy straży pożarnej. Asystę wojskową kompanii honorowej wystawił  9.Warmiński Pułk Rozpoznawczy im. płk Zygmunta Szendzielarza ps. “Łupaszka”.  W uroczystości udział wzięła młodzież z dobromiejskich szkół oraz liczne delegacje wraz z przedstawicielami Rodziny Katyńskiej.

Uroczystość została poprzedzona prelekcją przez prokuratora w stanie spoczynku Stefana Śnieżko,który w  1991 roku stał na czele polskiej ekipy uczestniczącej w pracach ekshumacyjnych w Charkowie i Miednoje, a w 1994 roku został przewodniczącym Komisji d/s Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy Prezesie Rady Ministrów. Stefan Śnieżko przypomniał dobrze znane fakty o  mordzie  dokonanym przez radzieckich enkawudzistów wiosną  1940 roku na ok. 22 tys. polskich obywatelach tylko za to, że byli Polakami.

Po prelekcji Stefana Śnieżko, która miała miejsce w Bazylice Mniejszej w Dobrym Mieście, Mszę św. w intencji ofiar katyńskich celebrował JE Arcybiskup Metropolita Warmiński Józef Górzyński. Przemarsz kompanii honorowych służb mundurowych oraz pocztów sztandarowych z Bazyliki Mniejszej na Cmentarz Komunalny w Dobrym Mieście do Pomnika Ofiar Katyńskich poprzedzała kolumna uformowana przez motocyklistów z Klubu Motocyklowego “Spartanie”. Na trasie przemarszu  zgromadziła się  spora liczba mieszkańców Dobrego Miasta, którzy dołączyli do uroczystości. Wielu znakomitych gości przyjęło zaproszenie i na cmentarzu okolicznościowe przemówienia wygłosili m.in. Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski, Marcin Kuchciński, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Beata Harań,wiceburmistrz Dobrego Miasta oraz w imieniu starosty olsztyńskiego, która przyjęła patronat honorowy nad uroczystością, wicestarosta olsztyński Andrzej Abako oraz przedstawicielka Rodziny Katyńskiej z Olsztyna. W bardzo osobistym wystąpieniu mieszkaniec Dobrego Miasta Kazimierz Skupień przypomniał losy swojego teścia, który został zamordowany w jednym z obozów jenieckich, strzałem w tył głowy. Opowiadał o przeżyciach rodziny swojej żony i sytuacji w jakiej znaleźli się wszyscy członkowie rodzin, których najbliżsi  zostali zamordowani podczas  kaźni polskich jeńców w 1940 roku. –Bardzo długo zmuszano ich do milczenia i grożono represjami za ujawnienie prawdy o zbrodni katyńskiejmówił Kazimierz Skupień. Po odsłonięciu pomnika, złożono wieńce i kwiaty oddając hołd  wszystkim pomordowanym w sowieckich obozach  jenieckich w 1940 roku. Odczytano również Apel Pamięci, a kompania honorowa oddała salwę w celu uczczenia pamięci pomordowanych polskich obywateli. W części zamykającej uroczystość młodzież szkolna wystąpiła z programem patriotycznym. Piątkowa uroczystość była  największą uroczystością przy ustawionych na cmentarzu trzech drewnianych Krzyżach Katyńskich, upamiętniających ofiary katyńskie, od kilkunastu lat.

Fotorelacja

BRAK KOMENTARZY