Festiwal „Pod Brzozą” nie boi się eksperymentów

0
2552
Teatr "Na Jedną Chwilę" z Grazym

W sobotnie popołudnie (18.06) w Bartągu (gm. Stawiguda)  po raz jedenasty twórcy amatorskiego ruchu teatralnego spotkali się w plenerowej scenerii z publicznością na Festiwalu Teatrów Amatorskich „Pod Brzozą”. Pogoda dopisała więc publiczności w różnym wieku tej najmniejszej i tej całkiem dojrzałej nie brakowało i  każdy mógł w festiwalowej przestrzeni przedszkolnego dziedzińca znaleźć dla siebie ulubione zajęcie jako widz lub uczestnik.

W tym roku przed   oficjalnym rozpoczęciem festiwalu wystąpił Zespół Teatralny SP w Rusi ze spektaklem „Pampilio” w reż. J. Cupriak. Zainteresowanie widzów ogromne ,bo przecież na widowni zasiedli rodzice, dziadkowie i rodzeństwo młodych aktorów. Trzeba przyzna ,że rolę przygotowano porządnie, obyło się bez pomyłek, a i ruch sceniczny dzieci opanowały perfekcyjnie. Sztuka podobała się publiczności ,która doceniła wszystkie walory spektaklu nagradzając występ gromkimi brawami .

Otwarcia festiwalu dokonała prowadząca tegoroczny festiwal Dominika Radaszewska wspólnie z zaproszonymi gośćmi : Iwoną Korwek sekretarzem gminy Stawiguda, kierownikiem literackim Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie Ewą Jarzębowską ,Grzegorzem Kołakowskim sołtysem wsi Bartąg i Bogumiłą  Radaszewską, która od wielu lat współtworzy i organizuje festiwal, będąc jednocześnie aktorką Teatru Prawie Dorosłego z Bartąga.

Festiwal w Bartągu powstał ,bo chcieliśmy mieć swoją scenę dla naszego Teatru Prawie Dorosłego, a poza tym szukaliśmy sposobu na spotkanie z takimi „wariatami” i pasjonatami teatru jak my sami– powiedziała nam Dominika Radaszewska ,gdy zapytaliśmy jak to się stało, że taki festiwal w ogóle powstał.

Po oficjalnej części festiwal otworzył spektakl „Teatru na Jedną Chwilę” z Grazym, który wystawił sztukę „Włóczega” w reż. A. Kajko. Trzeba dodać,że aktorzy tego teatru są niepełnosprawni intelektualnie, ale to co robią jako aktorzy na scenie budzi podziw i ogromny szacunek publiczności .W swoich rolach aktorskich dają naprawdę wspaniały pokaz umiejętności scenicznych ,a ciekawe jest to ,że na scenie nie posługują się głosem, tylko grą gestów ,kostiumami i symboliką. Głos oczywiście jest nagrywany przez aktorów wcześniej i odtwarzany do sztuki. Całość jest znakomicie zharmonizowana i przez to angażuje trochę więcej wyobraźni widzów przypominając z jednej strony słuchowisko, czyli teatr radiowy, ale z drugiej pozwala na obserwowanie aktorów na scenie ,którzy zachowują się tak, jakby wygłaszali swoje kwestie w naturalny sposób.

Równie niecodzienny spektakl zaprezentował po raz pierwszy na festiwalu „Teatr Na koniach” z Polish Club Pony w Tomaszkowie . Aktorzy tego teatru wystawili sztukę pt.” Tęczowy sen o skarbie w garncu” w reż. K. Szostawickiej. Spektakl przypominał we fragmentach pokazy  rewii cyrkowej na koniach. Dzieci w roli jeźdźców świetnie radziły sobie z kucykami i widać było, że starannie się przygotowywały do występu. Widowisko bardzo się podobało publiczności zarówno tej mniejszej, której widok kucyków budził zachwyt jak i starszych podziwiających układy jeźdźców i koni na hipodromie.

Cały czas najmłodszych widzów zabawiała i absorbowała ich uwagę grupa szczudlarzy pokazujących cyrkowe sztuczki LA TRUPPA ze Szczytna.

Występy trwały do późnego wieczora, a wytrwali widzowie czekali na sztuki jeszcze trzech teatrów- występującego na festiwalu   Zespołu Literacko-Kabaretowego ,którzy utworzyli uczestnicy Jarockiej Akademii Trzeciego Wieku z Olsztyna, przedstawiając  sztukę „Czy to bajka, czy nie bajka” wg. Niny Drej w reż .J. Wiśniewskiej i Teatru Prawie Dorosłego z Bartąga, który wystąpił ze sztuką „Moralność Pani Dulskiej” w reż. Agnieszki Reimus-Knezevic. Festiwal zamknął występ Naukowego Koła Teatralnego Salve Verbum z UWM w Olsztynie. Studenci wystawili na festiwalowej scenie sztukę „Wdowy” Sławomira Mrożka w reż. S. Krawiec.

Dla wszystkich wspaniałą uczta duchową był koncert  zaproszonej Gwiazdy Wieczoru – Jacka Stęszewskiego. Artysta wykonuje piosenkę literacką i ze swoim repertuarem znakomicie pasował do festiwalowego wieczoru, wprowadzając publiczność w klimaty zadumy i wyciszenia po teatralnych emocjach .Organizatorzy zapewniają ,że za rok będzie kolejna edycja festiwalu ,na którą już dzisiaj zapraszają amatorskie teatry i festiwalową publiczność.

Więcej w naszej relacji wideo.

Fotorelacja

BRAK KOMENTARZY