Europejski Dzień bez Samochodu

0
858

Policjanci z Komend Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Olsztynie wspólnie z przedstawicielami Urzędu Miasta w Olsztynie, WORD w Olsztynie oraz Stowarzyszeniem Rowerowym 4R, postanowili w nietypowy sposób wziąć udział w „Europejskim Dniu Bez Samochodu”. Policyjny radiowóz, tramwaj oraz rower miały pokonać określoną trasę, dojechać pod Urząd Miasta i sprawdzić kto pierwszy pokonał poranne korki. Wszystko to po to, aby pokazać kierowcom, że można zrezygnować z auta na rzecz innych rozwiązań komunikacyjnych.

Dzisiaj (22.09.2017) o godz. 7:00 policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji i Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji  „Europejski Dzień Bez Samochodu”. Dzień Bez Samochodu ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. Podczas tego dnia zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów przez dobę. W zamian promuje się i motywuje do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów. W wielu miastach, również na terenie Polski, kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Olsztynie wspólnie z Urzędem Miasta w Olsztynie, WORD w Olsztynie oraz Stowarzyszeniem 4R wyruszyli ze skrzyżowania ulic Sikorskiego – Wilczyńskiego różnymi środkami lokomocji pod Urząd Miasta w Olsztynie. W ten sposób organizatorzy chcieli pokazać mieszkańcom, że ulicami naszego miasta można się przemieszczać innymi środkami transportu, a nie jedynie samochodem.

Patryk Pulikowski – Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Olsztynie, z oficerem prasowym KMP w Olsztynie mł. asp. Rafałem Prokopczykiem wsiadł do tramwaju. W tym samym czasie Dariusz Stecki – Prezes Stowarzyszenia 4R – razem z policjantem Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie mł. asp. Marcinem Staśkiewiczem i innymi rowerzystami wystartowali rowerami wyznaczonymi ścieżkami, a Marcin Kiwit – przedstawiciel olsztyńskiego WORD-u nadzorujący egzaminatorów wspólnie z Rzecznikiem Prasowym Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie podkom. Krzysztofem Wasyńczukiem, wyruszyli w trasę oznakowanym radiowozem pod Urząd Miasta.

Tam zorganizowano briefing prasowy z uczestnikami tego przedsięwzięcia oraz podsumowano czasy w jakim w/w osoby przemieściły się do wyznaczonego celu. Jak się okazało najszybciej trasę pokonali rowerzyści z czasem 13:00, drudzy na miejscu pojawili uczestnicy, którzy przemieszczali się tramwajem z czasem 16:05, natomiast trzeci na mecie pojawili się „zawodnicy”, którzy jechali radiowozem z czasem 17:18. Jak widać po czasach osiągniętych przez uczestniczące grupy, nie tylko dzisiaj warto przesiąść się na alternatywne rozwiązania komunikacyjne. Wszystko to po to aby zadbać o środowisko oraz swój spokój w trakcie przemieszczania się. Zachęcamy wszystkich aby w tym dniu nie korzystać z aut, jest jeszcze na to czas.

BRAK KOMENTARZY