Dzień bez samochodu. W piątek olsztyńscy kierowcy przejadą się komunikacją miejską za darmo

0
987

Choć raz w roku, przez dobę, zapomnijmy o samochodzie i wybierzmy inny środek transportu. 

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest promowanie komunikacji zbiorowej, rowerów oraz ruchu pieszego. Zwieńczeniem tygodnia jest przypadający w piątek (22 września) Dzień bez Samochodu. Jego zadaniem jest zwrócenie uwagi na wysoką emisję dwutlenku węgla w miastach, będącą wynikiem nadużywania samochodu jako indywidualnego środka transportu.

Tego dnia zachęcamy kierowców do pozostawienia samochodu w garażu – mówi dyrektor Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Olsztyna, Aneta Szpaderska. – W zamian proponujemy skorzystanie z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Każdy właściciel pojazdu, który zrezygnuje z podróży własnym samochodem będzie mógł poruszać się po Olsztynie za darmo. Jedynym warunkiem będzie posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

W obchody Dnia bez Samochodu, w ciekawy sposób, włącza się Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie. Do swojej akcji zaprosiła przedstawicieli Urzędu Miasta Olsztyna, olsztyńskiego WORD-u oraz Stowarzyszenia 4R.

Chcemy pokazać mieszkańcom, że ulicami naszego miasta możemy się przemieszczać inaczej niż samochodem – mówi rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, podkom. Krzysztof Wasyńczuk. – W piątek (22 września), o 7:00 rano przedstawiciele miejskich jednostek wyruszą ze skrzyżowania ulic Sikorskiego – Wilczyńskiego by  różnymi środkami lokomocji dostać się pod ratusz. Patryk Pulikowski,  rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna wsiądzie do tramwaju. W tym samym czasie Dariusz Stecki, prezes Stowarzyszenia 4R, razem z policjantem Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie mł. asp. Marcinem Staśkiewiczem i innymi rowerzystami wystartują rowerami wyznaczonymi ścieżkami, a Marcin Kiwit, przedstawiciel olsztyńskiego WORD-u nadzorujący egzaminatorów, wspólnie ze mną pojedziemy oznakowanym radiowozem. 

Akcję policji zakończy briefing prasowy z uczestnikami przedsięwzięcia oraz podsumowanie czasów w jakim w.w. osoby przemieściły się pod urząd.

BRAK KOMENTARZY