Duże zainteresowanie przejściem na wcześniejszą emeryturę

0
4470
Zdjęcie z konferencji prasowej; od lewej: Paulina Mikołajewska doradca emerytalny, Mirosław Bujnowski Dyrektor Oddziału ZUS w Olsztynie i Anna Ilukiewicz p.o. Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa warminsko-mazurskiego.

1 października 2017 roku w życie weszły przepisy o obniżeniu wieku emerytalnego: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Pierwsze wnioski ZUS przyjmował już od 1 września, czyli miesiąc przed wejściem w życie przepisów. W okresie od 1 października 2017 roku do 7 listopada 2017 roku. ZUS  w województwie warmińsko-mazurskim przyznał 11 857 świadczeń.

Przywrócony wiek emerytalny cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Łącznie w oddziałach w Elblągu i Olsztynie w miesiącach wrzesień i październik złożono 14917 wniosków. Przechodzenie na emeryturę, to przywilej, prawo, a nie obowiązek, dlatego wiele osób skorzystało z urządzenia, jakim jest kalkulator emerytalny i dzięki temu osoby te mogły sobie obliczyć wysokość swojej emerytury, w zależności od tego, kiedy na tą emeryturę przejdą. – powiedział Mirosław Bujnowski, Dyrektor Oddziały ZUS w Olsztynie.

Wiadomo, że nie wszyscy skorzystali z prawa do wcześniejszej emerytury, ponieważ każdy rok dłużej pracy to o 8% wyższe świadczenie emerytalne. W całej Polsce prognozowano złożenie 331 tysięcy wniosków, w związku z przejściem na wcześniejszą emeryturę, na tę chwilę tych wniosków złożono około 275 tysięcy.

W naszym oddziale prognozowaliśmy złożenie około 18 tysięcy wniosków i myślę, że ta prognoza się zrealizuje. Wiemy, że najpierw wnioski składają te osoby, które nie mają zatrudnienia, a osoby, które mają zatrudnienie, to zazwyczaj składają wnioski pod koniec roku. W naszym oddziale uprawnionych do przejścia na wcześniejszą emeryturę teraz jest około 25 tysięcy osób. – dodał Dyrektor Oddziału ZUS w Olsztynie.

Przypomnijmy, że w celu uzyskania prawa do emerytury należy złożyć wniosek. Wnioski można składać nie wcześniej niż miesiąc przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Osoby występujące z wnioskiem o emeryturę mające ustalony kapitał początkowy powinny złożyć tylko wniosek o emeryturę, natomiast po rozwiązaniu stosunku pracy należy złożyć wniosek o wypłatę emerytury. Osoby, które nie mają ustalonego kapitału początkowego, muszą wraz z wnioskiem o emeryturę dostarczyć wszystkie dokumenty potwierdzające swoje zatrudnienie i wynagrodzenie do 31.12.1998 roku.

BRAK KOMENTARZY