Dożynki Powiatowo-Gminne w Dobrym Mieście

0
3507

W Dobrym Mieście odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne. Było to święto wieńczące porę żniw. Sołectwa z gminy Dobre Miasto i Powiatu Olsztyńskiego zaprezentowały ekspozycje plonów, piękno i dorobek ich miejscowości. 

Dożynki rozpoczęła Msza Święta, która odbyła się w Bazylice Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście. Następnie z Bazyliki na stadion przeszedł korowód dożynkowy, a na samym stadionie miały miejsce inne uroczystości dożynkowe.

Mszę Świętą dożynkową sprawował Arcybiskup, Józef Górzyński, który podczas homilii podkreślał, jak ważne jest świętowanie dożynek- Dzisiaj świętujemy dożynki, czas dziękczynienia za plony, Bogu i ludziom. Święto ludzi ziemi, podejmujących trud, który ma bardzo bliską relację z naturą. Rolnicy bardziej niż inni wiedzą, jak ważne jest dobre rozpoznanie porządku natury i świata przyrody, żeby ziemia wydała jak najlepsze plony, które będą służyć człowiekowi. Ważne jest świętowanie dożynek, ponieważ jest to uroczyste przypominanie sobie i światu tego fundamentalnego porządku świata przez stworzonego przez Boga.

Na uroczystości dożynkowej zgromadzonych gości przywitali gospodarze czyli starosta olsztyński, Małgorzata Chyziak i burmistrz Dobrego Miasta, Stanisław Trzaskowski. Podkreślali oni, jak ważna dla całego Powiatu i dla wszystkich ludzi jest praca rolników.

Małgorzata Chyziak przypomniała, że w tym roku praca rolników była utrudniona, a żniwa nie były tak obfite, ponieważ pogoda nie sprzyjała i nawet w maju mieliśmy jeszcze przymrozki.

Stanisław Trzaskowski docenił wszystkich ludzi, którzy na pracowali na roli, przywitał przedstawicieli gmin, które współpracują z gminą Dobre Miasto, czyli gmin Boguszów Gorce i Kostopola, a także życzył wszystkim, mieszkańcom i gościom, dobrej zabawy. Następnie nastąpiło przekazanie chleba gospodarzom dożynek. Małgorzata Chyziak i Stanisław Trzaskowski podzielili się nim, ze zgromadzonymi gośćmi i mieszkańcami, którzy byli obecni na uroczystościach dożynkowych.

Podczas uroczystości dożynkowych nagrodzeni zostali również rolnicy. Powiat Olsztyński wyróżnił 12 rolników i przekazał im pamiątkowe statuetki.

Wyróżnieni rolnicy z Powiatu Olsztyńskiego-Dożynki Powiatowo-Gminne 2017 r.:

Jolanta i Andrzej Więckowie z Nikielkowa

Powierzchnia gospodarstwa – 32 ha. Główny kierunek to uprawy polowe – pszenica, jęczmień i ziemniaki jadalne. Gospodarstwo prowadzone jest metodami ekologicznymi.

Lidia i Józef Taube z Dębowa

Prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 35 ha UR. Główny kierunek produkcji
to towarowa uprawa zbóż: głównie pszenicy ozimej i jęczmienia ozimego oraz rzepaku
i roślin strączkowych grubonasiennych głównie łubinu. Dodatkowym źródłem dochodu gospodarstwa jest działalność agroturystyczna.

Alicja i Stanisław Żakowie z Nowej Wsi Małej

Powierzchnia gospodarstwa wynosi 280 ha. Główny kierunek produkcji to chów i hodowla bydła mlecznego (160 szt., w tym 85 krów o wydajności mlecznej 8700 litrów od krowy).

Diana i Wiesław Jara z Tuławek

Powierzchnia gospodarstwa wynosi 59 ha użytków rolnych. Główny kierunek produkcji
to chów i hodowla bydła mlecznego – stado podstawowe liczy 50 krów. W 2016 r. sprzedano 240 tys. kg mleka.

Agnieszka i Albert Dominikowscy z Naglad

Powierzchnia gospodarstwa to 70 hektarów użytków rolnych, na których uprawia się pszenicę ozimą, jęczmień jary, mieszankę zbożową, owies, pszenżyto, ziemniaki, koniczynę czerwoną i mieszankę wieloletnich traw. Pozostałe użytki rolne to łąki i pastwiska. Główny kierunek  to chów i hodowla bydła mięsnego. Stado podstawowe liczy 18 krów mamek.

Bożena i Józef Kaniuga z Jezioran Kolonii

Powierzchnia gospodarstwa wynosi 51 ha . Gospodarstwo prowadzi produkcję roślinną
oraz chów i hodowlę bydła mlecznego – 78 szt., w tym 38 szt. krów mlecznych.
Główne uprawy w gospodarstwie to kukurydza na zielonkę, mieszanki traw wieloletnich, koniczyna  oraz trwałe użytki zielone.

Barbara i Andrzej Szczerbalowie ze Stękin

Powierzchnia użytków rolnych gospodarstwa wynosi 140 ha. Główne uprawy: kukurydza
na kiszonkę, koniczyna czerwona, użytki zielone. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji mleka i żywca wołowego. Aktualnie w gospodarstwie znajduje się 160 sztuk bydła, w tym 100 sztuk krów mlecznych.

Monika i Cezariusz Kajetaniakowie z Kruz

Powierzchnia gospodarstwa wynosi 40 ha użytków rolnych. Specjalizują się w chowie bydła mięsnego rasy limousine. Stado podstawowe liczy 25 krów mamek. Gospodarstwo prowadzone jest metodami ekologicznymi.

Małgorzata i Zbigniew Krawczykowie z Mierek

Powierzchnia gospodarstwa wynosi 85 ha użytków rolnych. Główny kierunek to uprawy polowe – pszenica, rzepak, pszenżyto i marchew.

Mateusz Cygan z Purdy

Powierzchnia gospodarstwa 115 ha użytków rolnych. Główny kierunek to uprawy polowe – pszenica, rzepak, pszenżyto oraz bobowate grubonasienne. Posiada nowoczesny sprzęt uprawowy, magazyny zbożowe na 400 ton  i suszarnię  na olej opałowy.

Bożena i Grzegorz Jankowscy z Bartąga

Powierzchnia gospodarstwa wynosi 38 ha Użytków Rolnych, w tym 23 ha gruntów ornych
i  15 ha trwałych użytków zielonych. Na gruntach ornych uprawiane są rośliny paszowe. Oprócz produkcji roślinnej zajmują się hodowlą koni zimnokrwistych. Aktualnie posiadają
18 sztuk, w tym 7 klaczy.

Jolanta i Józef Ludwikowscy z Konradowa

Powierzchnia ich gospodarstwa zajmuje ogółem 57 ha. Zajmują się chowem i hodowlą bydła mlecznego. Posiadają 60 sztuk bydła mlecznego, w tym 25 krów o wydajności mlecznej 6300 l/ od krowy. Gospodarstwo innowacyjne i rozwojowe, w roku 2017 zakupiono nowy ciągnik rolniczy firmy CLAAS.

Na stadionie rozstawionych było ponad pięćdziesiąt stoisk, na których mogliśmy otrzymać informacje rolnicze czy zgłębić tematykę świata przyrody. Na stoiskach można było również spróbować lokalnych produktów czy trunków.

Na dożynkowej scenie wystąpiły zespoły: Anker, Serduszka, Lelija pod kierunkiem Sylwii Pacholec-Rudol i Dariusza Ejsymonta, Kolosoczok pod kierunkiem Piotra Tabaki, skrzypaczka Magdalena Szymańska oraz gwiazda wieczoru TOP ONE.

Fotogaleria

BRAK KOMENTARZY