Czy województwo warmińsko-mazurskie jest przygotowane na mundial w Rosji?

0
1009

Poseł Andrzej Maciejewski zorganizował konferencję prasową, której głównym tematem była promocja regionu przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w Rosji.

Na początku roku wystąpiłem do wojewody, marszałka oraz do władz miast i powiatów w naszym okręgu z zapytaniem: W jaki sposób nasi samorządowcy są przygotowani na mundial w Rosji? W czerwcu odbędzie się wielka impreza m.in w obwodzie kaliningradzkim. Odbędą się tam cztery mecze i tutaj pojawia się pytanie, jak Warmia i Mazury zamierza wykorzystać taką wielką imprezę, która odbędzie się tuż za granicą? – pyta Poseł Andrzej Maciejewski.

Poseł Andrzej Maciejewski podkreśla, że jak na razie samorządy, kompletnie nie są przygotowane do promocji regionu podczas mundialu- Mijają dwa tygodnie od mojego zapytania i na dzisiaj jest jedna smutna puenta, że władze największych miast na Warmii i Mazurach nie mają pojęcia, co chcą zrobić z mundialem. Dostałem odpowiedź od Prezydenta Olsztyna, że Urząd Miasta Olsztyna planuje przeprowadzenie akcji promocyjnej w partnerskim mieście Kaliningrad. Jednak nie wiadomo, jak duża będzie ta akcja, a także jakie środki zostaną na nią przeznaczone.

To właśnie samorządy, zdaniem olsztyńskiego posła ruchu Kukiz’15, nie starają się wykorzystać potencjału, jaki ma nasz region odnośnie współpracy z Rosją. Nie ma również żadnego systemu współpracy, a żeby w tej sprawie coś osiągnąć, wszystkie samorządy przygraniczne muszą „grać w jednej drużynie”.

Poseł wspomniał, że odbędzie dwa ważne spotkania w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji związane z tym tematem. Poseł Andrzej Maciejewski spotka się z wiceminister Renatą Szczęch, która odpowiada za sprawy współpracy przygranicznej, a także z wiceministrem Pawłem Szefernakerem, który odpowiedzialny jest za współpracę z samorządem terytorialnym i wojewódzkim. Rozmowa ma przyczynić się do tego, żeby Olsztyn stał się punktem koordynującym współpracę przygraniczną z Rosją.

Mundial w Rosji może stać się również szansą na odblokowanie małego ruchu granicznego- Decyzja o ewentualnym odblokowaniu zapadnie na pewno nie w Olsztynie, tylko w Warszawie i trzeba mieć tego świadomość. Żeby jednak mogło do tego dojść, to musimy nad tym popracować i już dzisiaj trzeba zacząć działać – dodaje Andrzej Maciejewski.

BRAK KOMENTARZY