Bezpieczeństwo państwa najważniejsze

0
1693

Od 4 lipca zawieszony jest mały ruch graniczny z Rosją. Wstrzymany był również z Ukrainą, jednak został on przywrócony 3 sierpnia. Mały ruch graniczny ma duże znaczenie gospodarcze dla regionu Warmii i Mazur, w związku z czym marszałek województwa – Gustaw Marek Brzezin, skierował list do ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, z pytaniem o możliwość jak najszybszego ponownego uruchomienia ruchu z Rosją.

Wstrzymanie małego ruchu granicznego z Rosją oraz Ukrainą było spowodowane szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży, które odbywały się w Polsce. Dla województwa warmińsko-mazurskiego, MRG napędza gospodarkę regionu. W ciągu ostatnich lat, Rosjanie przyjeżdżali do naszego kraju na zakupy, i to nie małe. Kupowali m.in. sprzęt AGD i RTV, artykuły spożywcze, które są u nas dużo tańsze, a także odzież. Z kolei Polacy, odwiedzali obwód kalingradzki, żeby kupić tańsze paliwo. Było to więc obustronne udogodnienie.

Marszałek jest zaniepokojony obecną sytuacją

Marszałek województwa, Gustaw Marek Brzezin zaznaczył w rozmowie z PAP, że jak najszybsze przywrócenie małego ruchu granicznego z Rosją, ma bardzo duże znaczenie dla regionu. – Pytam w liście skierowanym do ministra Błaszczaka o to, jakie są możliwości jak najszybszego uruchomienia małego ruchu granicznego, bo dla nas ma on duże znaczenie turystyczne, gospodarcze, samorządowe i kulturowe. Praktycznie wiele dziedzin życia gospodarczego w pasie przygranicznym było ukierunkowane pod kątem małego ruchu granicznego. Wiadomo, gdzie są ludzie, tam są pieniądze. Chcielibyśmy by ten ruch dalej funkcjonował. Marszałek dodał również, że podczas gdy ruch był otwarty, w ciągu doby granicę Polski z Obwodem Kalingradzkim przekraczało nawet kilka tysięcy turystów.

Problemy w przyszłości

Gustaw Marek Brzezin, w liście do ministra Mariusza Błaszczaka zaznaczył, że wstrzymywanie ruchu teraz, może mieć swoje negatywne odzwierciedlenie w przyszłości. – Mamy dobrze rozwijające się lotnisko w Szymanach, w 2018 r. odbędą się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Rosji w tym także w Kaliningradzie, mówiło się, że można tutaj stworzyć hotelowo-gastronomiczną bazę dla gości z całej Europy. Na pewno blokowanie ruchu granicznego nie sprzyja perspektywom rozwoju gospodarczego, handlowego i turystycznego. Dodał także, że wiele małych firm funkcjonowało właśnie dzięki małemu ruchowi granicznemu z Rosją. Również samorządy w województwie warmińsko-mazurskim współpracują z naszymi sąsiadami, np. w Programie Polska-Rosja, a wstrzymanie małego ruchu granicznego, może wpłynąć na wykorzystywanie środków unijnych.

Terminy ciągle nieznane

Gdy mały ruch graniczny z Ukrainą został wznowiony 3 sierpnia, wiceminister Jarosław Zieliński mówił w Szczytnie, że wstrzymany ruch z Rosją jest związany z bezpieczeństwem. Podobnie wypowiadał się podczas spotkania w Białymstoku, które odbyło się 8 sierpnia. – Jeśli ustaną przesłanki związane z zagrożeniami bezpieczeństwa, to wtedy będą podejmowane stosowne decyzje.  Nie powiedział jednak, o jakie zagrożenie bezpieczeństwa chodzi. Nie podano również daty, kiedy ruch może zostać wznowiony. – Trudno mówić o terminach. Bezpieczeństwo jest wartością nadrzędną. Powiedział wiceminister Jarosław Zieliński, po czym dodał, że w chwili obecnej trudno jest cokolwiek prognozować.

10 sierpnia w  MSWiA w Warszawie odbyło się spotkanie na temat Małego Ruchu Granicznego z Jakubem Skibą, sekretarzem stanu oraz posłem Arkadiuszem Czartoryskim, Przewodniczącym Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji. W spotkaniu uczestniczył m.in.  poseł Kukiz’15 z naszego regionu Andrzej Maciejewski.-Sprawa jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się nam wydawać. Podzielam przedstawione przez ministra  na spotkaniu argumenty w tej sprawie za wstrzymaniem MRG. Generalnie mogę powiedzieć tylko tyle, że jest to związane z bezpieczeństwem państwa. Dlatego też nie mam dla mieszkańców naszego regionu dobrych wiadomości w tej sprawie. MRG w najbliższym czasie nie zostanie wznowiony o tym jestem przekonany– powiedział nam poseł po spotkaniu.

Mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim oraz województwami warmińsko-mazurskim i pomorskim obowiązywał od 2012 roku.

BRAK KOMENTARZY