Artyści ze stypendiami

0
306

Prezydent Olsztyna wręczył stypendia osobom zajmującym się osób twórczością artystyczną, upowszechnianiem oraz ochroną dóbr kultury. Miejskie wsparcie przyznane zostało 21 osobom.

Trzynaście stypendiów jednomiesięcznych, siedem dwu- oraz jedno trzymiesięczne – to efekt obrad radnych z Komisji Kultury Rady Miasta. Wysokość stypendium wynosi to 2,1 tys. zł miesięcznie brutto. Łączna kwota, jaka trafi do stypendystów to 63 tys. złotych.

– To ogromnie budujące, że mamy tak wielu aktywnych mieszkańców – mówi prezydent Piotr Grzymowicz. – Na pewno nie było łatwo zdecydować, komu przyznać wsparcie. Wszyscy bowiem zasługują na uznanie za swą działalność.

Poza jedną osobą stypendyści „jednomiesięczni” są słuchaczami Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Sześcioro z nich dostało wsparcie na organizację wyjazdu i udział w XI Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Mistrzostwa Aktorskiego i Ruchu Scenicznego w Petersburgu, zaś pięcioro – na organizację wyjazdu i udział w warsztatach tanecznych w Izraelu. Wśród stypendystów jest m.in. dwoje niepełnoletnich – uczennica IV klasy szkoły muzycznej I stopnia (pianistka) oraz uczeń III klasy szkoły muzycznej I stopnia w Olsztynie (gra na trąbce).

W tegorocznym, stypendialnym konkursie złożono 61 wniosków na kwotę nieco ponad 435 tys. złotych. Najwięcej – 20 – dotyczyło osób zajmujących się teatrem, najmniej – 6 – było z dziedziny filmu, foto i literatury. Natomiast wnioski największej wartości związane były z muzyką – ponad 115,5 tys. złotych. Poza tym można było składać wnioski  w dziedzinach plastyka oraz taniec.

[lista stypendystów] [wręczenie stypendiów – galeria zdjęć]

BRAK KOMENTARZY